شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز
شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز

اخراج پناهجویان افغان از ترکیه در چند ماه گذشته افزایش گرفته است. به گزارش رسانه های محلی ترکیه، این کشور در اواخر ما جون یک گروه ۱۳۶ تن از پناهجویان افغان را به افغانستان اخراج کرد. در همین حال، پناهجویان افغان در ترکیه می گویند که از ترس بازداشت توسط پلیس و اخراج آنها به افغانستان، خانه و محل کار خود را ترک نمی کنند.

افزایش اخراج مهاجران افغان از ترکیه بسیاری از پناهجویان را نگران کرده است. بر اساس گزارش رسانه های محلی، این کشور هر هفته بیش از ١٠٠ مهاجر افغان را با پروازهای چارتر به افغانستان باز می گرداند.

رفیع شجاعی، هنرمند ٢٧ ساله و اهل هرات در ترکیه زندگی می کند. وی چهار ماه پس از سقوط طالبان با ویزا وارد ترکیه شد و گفت که بیش از یک ماه از پایان اعتبار ویزایش می گذرد اما امکان تمدید ویزای او در ترکیه وجود ندارد.

آقای شجاعی نوازنده گیتار است و بیش از یک دهه است که با تعدادی از گروه های هنری در افغانستان همکاری داشته است. او گفت که قبل از ورود طالبان با دوستانش، کورس موسیقی در هرات را ترتیب داده بودند. ورود طالبان او را مجبور کرد که مرکز را ببندد و شبانه وسایلش را به مکان امن منتقل کند. سپس به ایران رفت و در آنجا ویزای ترکیه گرفت.

حالا که ویزای او تمام شده است، می گوید که از ترس گرفتار شدن توسط پلیس ترکیه و اخراج به افغانستان، خانه را تنها برای سودا خریدن ترک می کند.

در همین مورد: ترکیه ۱۳۶ مهاجر افغان را به افغانستان اخراج کرد

رژیم طالبان در افغانستان به ویژه به زنان و دست اندرکاران فعالیت های هنری آسیب رسانده است. طالبان از زمان به قدرت رسیدن محدودیت هایی را بر موسیقی و فعالیت های هنری اعمال کرده و آن را غیر شرعی و اسلامی خوانده است.

رفیع شجاعی می گوید که برای تمدید ویزای خود تلاش زیادی کرده است، اما بی فایده است. او گفت: «من با کمک یک وکیل برای اقامت اینجا درخواست دادم و لینک های کارم را برای مقامات مهاجرت فرستادم. اما به من پاسخ منفی دادند.»

این هنرمند می گوید شرایط فعلی او را ناامید کرده است و نمی داند سرنوشتش چه خواهد شد. او گفت: «نزدیک به یک سال است که زنده هستم اما درست زندگی نمی کنم.»

«این تنها شانس من است»

ارقام سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که در چهار ماه اول پس از به قدرت رسیدن طالبان، نزدیک به ۸۴۰ هزار افغان بدون سند به کشورهای دیگر گریخته اند. بسیاری از این افغان ها در معرض تهدید شورشیان طالبان قرار دارند. برخی دیگر از فقر و بیکاری رنج می برند یا نمی خواهند در جامعه ای زندگی کنند که مردم از آزادی های مدنی و انسانی خود محروم باشند.

محبوب الرحمن یکی دیگر از پناهجویان افغان است که در شهر بورسه ترکیه زندگی می کند. این مهاجر جوان که اصالتاً اهل ولسوالی قره باغ کابل است و به عنوان افسر در رژیم سابق خدمت می کرد، داستان خود را در اواخر جنوری با مهاجرنیوز در میان گذاشت. او در آن زمان در شرکتی در انقره کار می کرد. او به مهاجرنیوز گفت که از ترس پلیس چهار ماه است که شرکت را ترک نکرده است.

او گفت: «من در شرکت سابق مشکل داشتم. کارفرما به من پول نداد. به او گفتم می خواهم به افغانستان برگردم. او بالاخره معاشم را داد و به من کمک کرد تا به شهر بورسه برسم. من با یک روستایی اینجا آشنا شدم و با او تماس گرفته و اینجا ماندگار شدم.»

محبوب الرحمن که هیچ مدرکی ندارد، می گوید که اکنون در یک کارخانه رنگ کار و زندگی می کند. او می گوید وضعیتش تغییر نکرده و هنوز هم از ترس پلیس کارخانه را ترک نمی کند. او گفت: «امروز در شهر بورسه پلیس، افغان های فاقد مدرک را بازداشت و به افغانستان اخراج می کند. چند وقت پیش پلیس پنج نفر از دوستانم را بازداشت کرد، آنها در کارخانه دیگری مشغول به کار بودند. من حتی کارخانه را برای سودا خریدن ترک نمی کنم. من به صاحب کارخانه پول می دهم تا برایم سودا بخرد.»

او می گوید، خانواده اش در افغانستان نه تنها به دلیل تهدیدها بلکه به دلیل بیکاری در وضعیت خوبی قرار ندارند. به گفته او، وی قادر به بازگشت به افغانستان نخواهد بود. او حالا منتظر دریافت پول و پلان سفر به بلغارستان است. او گفت: «این تنها شانس من است. امیدوارم سفر من با مانع مواجه نشود.»

بیش از ۱۸ هزار افغان اخراج شده

پیش از این خبرگزاری دولتی اناتولیا ترکیه گزارش داده بود که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۷ هزار پناهجو از ترکیه اخراج شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۹ درصد افزایش داشته است. بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت و مقامات ترکیه، در شش ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار پناهجوی افغان با ۷۹ پرواز چارتر به کابل منتقل شده اند.

پروازها به کابل از کشورهای خارجی در ماه اگست سال گذشته پس از تسلط طالبان بر افغانستان به حالت تعلیق درآمد، اما ترکیه پس از پاکستان دومین کشوری بود که در جنوری گذشته پروازهای خود را به کابل از سر گرفت.

مقامات ترکیه مهاجران غیرقانونی را بازداشت کرده و به مراکز اخراج می فرستند. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار پناهجو در این مراکز نگهداری می شوند که از این تعداد ۱۰۷۶۳ تن افغان، ۲۷۴۰ تن پاکستانی، ۱۷۷۶ تن سوری و ۳۵۲۲ تن تبعه سایر کشورها هستند.

پیش از این اداره مهاجرت ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده بود که مقامات ترکیه تنها در سال ۲۰۲۲ از ورود بیش از ۱۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی به خاک این کشور جلوگیری کرده اند. در همین مدت بیش از ۷۰ هزار تن وارد ترکیه شده و بسیاری از مهاجران غیرقانونی بازداشت شده اند.

بر اساس این منبع، اخراج شدگان اتباع ۹۴ کشور بوده که اکثر آنها افغان، پاکستانی و سوری بودند.

 

در همین زمینه