نیروهای فرانسوی در ٢۴ ساعت اخیر  ۱۶۶ مهاجر را در دریای مانش نجات دادند. عکس: پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه
نیروهای فرانسوی در ٢۴ ساعت اخیر ۱۶۶ مهاجر را در دریای مانش نجات دادند. عکس: پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه

پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی های دریایی کشور۱۶۶ مهاجر را به روز چهارشنبه ششم جولای در دریای مانش نجات دادند. این مهاجران می خواستند تا خود را از راه کانال مانش به انگلستان برسانند. مقامات می گویند که یک پناهجو با هلیکوپتر به شفاخانه منتقل شده است.

پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه در صفحه تویتر خود نوشت، ۱۴۴ مهاجر که سه شنبه شب توسط چهار قایق فرانسوی در آب های ساحلی بولونی سورمر نجات یافته بودند، چهارشنبه به بندر بولونی رسیدند.

پس از عملیات نجات و بررسی صحی، بازماندگان به پلیس مرزی تحویل داده شدند.

در همین حال، یک قایق دیگر حامل ۲۲ تن از مهاجران به روز چهارشنبه در کانال مانش نجات یافت. در بیانیه پرفکتور آمده است که یک تن از این مهاجران به دلیل وضعیت صحی نامناسب توسط هلیکوپتر به شفاخانه منتقل شده است.

عملیات نجات در کانال مانش در حالی انجام می شود که روز گذشته یوروپل از بازداشت گروهی از قاچاقبران در جریان عملیات ویژه توسط ماموران پنج کشور اروپایی خبر داد.

در نتیجه این عملیات ۳۹ قاچاقبر کرد بازداشت شدند. این شبکه قاچاقبران در جریان ۱۲ تا ۱۸ ماه گذشته در یک کسب و کار بسیار پرمنفعت، تا ۱۰ هزارمهاجر را از طریق کانال مانش به انگلستان انتقال داده است.

در عین حال، آژانس ملی جرایم بریتانیا امیدوار است که بازداشت اعضای این گروه باعث کاهش عبور مهاجران از راه کانال مانش در آینده نزدیک شود.

به گفته وزارت داخله فرانسه، با وجود وعده افزایش همکاری ها، شمار مهاجرانی که تلاش دارند با عبور از کانال مانش از فرانسه به انگلستان بروند، در نیمه نخست سال روان به شدت افزایش یافته است.

بر اساس این منبع، از ۱ جنوری تا ۱۳ جون، ۷۷۷ مورد تلاش برای ورود انجام شده است و ۲۰ هزار و ۱۳۲ تن در این تلاش ها دخیل بوده اند. براین اساس میزان این تلاش ها در مقایسه با همان دوره در سال گذشته ۶۸ درصد افزایش یافته است.

در همین زمنیه: کانال مانش: ۵۱ مهاجر در سواحل دانکرک نجات یافتند

افزایش تعداد مهاجرانی که از طریق کانال مانش به انگلستان مهاجرت می کنند دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها افزایش تدابیر امنیتی در یوروتونل است. مدتی پیش، ورونیک مگنون، سخنگوی پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه به مهاجرنیوز گفت که پناهجویان تلاش دارند با قایق هایی با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ تن وارد بریتانیا شوند.

اگرچه لندن پیش نویس درخواست پناهندگی بحث برانگیز را در اواخر اپریل برای فرستادن مهاجران غیرقانونی به رواندا تصویب کرد، اما بیشتر مهاجران علاوه بر این قانون جدید، با قایق های کوچک خود را به بریتانیا می رسانند.

شایان ذکر است که چند هفته پیش دولت بریتانیا اعلام کرد که مهاجرانی که به گونه غیرقانونی وارد انگلستان شده اند، باید از دست‌بند الکترونیکی استفاده کنند. این دست‌بند های مجهز به جی پی اس محل مهاجران را نشان می دهد. آنها مجبورند به طور منظم به مراکز پلیس یا مراکز پناهندگی جهت دریافت این دست‌بند ها مراجعه کنند.

 

در همین زمینه