قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز
قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز

در پایان دادگاه پرونده غرق شدن یک قایق مهاجران در دریای اژه در سال در سال ٢٠١۴ که توسط بازماندگان این حادثه در برابر مقامات یونانی مطرح شد، دادگاه حقوق بشر اروپا امروز پنجشنبه رای خود را صادر کرد. دادگاه یونان را به دلیل بی توجهی به وظایف خود در قبال مهاجران و نقض چندین ماده منشور اروپایی حقوق بشر مجرم شناخت.

دادگاه حقوق بشر اروپا امروز پنجشنبه هفتم جولای، رای خود را در رابطه با غرق شدن قایق مهاجران در دریای اژه در سال ٢٠١۴ در برابر مقامات یونان صادر کرد. دادگاه مقامات یونان را در آن پرونده محکوم کرد و گفت که یونان تحقیقات جامع و موثر برای وضاحت شرایط غرق شدن قایق مهاجران که حامل حدود ٣٠ تن بود ارایه نکرده است. در اثر این حادثه ١١ مهاجر در آن زمان غرق شدند. به گفته دادگاه مقامات یونانی از نجات آنها خودداری کرده است.

دادگاه در بیانیه‌ای مطبوعاتی در مورد حکم صادر شده توسط بستگان برخی از کسانی که در آن حادثه جان خود را از دست دادند، تأیید کرد که یونان اقداماتی را به عنوان مسوول در قبال نجات آنها انجام نداده است.

این تراژیدی در بیستم جنوری سال ٢٠١۴ در نزدیک جزیره فارماکونیسی در نزدیک سواحل غربی ترکیه رخ داد. ٢٧ مهاجر سوار بر یک قایق بادی بودند که سعی داشتند به سواحل یونان برسند.

دادگاه اعلام کرد به گفته شاهدان اعلام کرد «یک قایق گارد ساحلی یونان با سرعت زیاد در نزدیک قایق مهاجران حرکت کرد تا آنها را به سمت سواحل ترکیه به عقب براند که منجر به واژگونی قایق شد.» از سوی دیگر، مقامات یونانی تایید کردند که این قایق برای نجات پناهجویان به جزیره فارماکونیسی آمده بود، اما به دلیل وحشت مسافران و تحرکات ناگهانی، قایق آنها واژگون شد.

در همین مورد: نماینده پارلمان اروپا خواهان بررسی عقب زدن مهاجران توسط یونان شد

۱۶ بازمانده شامل ۱۳ افغان، دو سوری و یک فلسطینی به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرده بودند. دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نمی‌تواند درباره برخی جزئیات عملیات نجات اظهارنظر کند زیرا "تحقیقات عمیق و موثر" در مورد این حادثه انجام نشده است.

۳۳۰ یورو جریمه

دادگاه افزود که مرزبانان یونان "درخواست کمک" نکرده اند و به مقامات بالاتر برای اعزام کشتی های مناسب برای انجام عملیات نجات نیز اطلاع داده نشده است. به گفته دادگاه، این می تواند "تردیدهای جدی" را در مورد ماهیت عملیات نجات ایجاد کند.

دادگاه همچنان حکم داد که نیروهای یونانی ماده ۱۳ کنوانسیون را که مربوط به «منع رفتار غیرانسانی و خلاف کرامت انسانی» است، نقض کرده اند. به گفته دادگاه، ۱۲ شکایت کنندگان در بدو ورود به یونان بدون هیچ دلیلی مورد تلاشی پلیس قرار گرفتند.

مرتبط: کمیسیون اتحادیه اروپا از یونان خواست که پس فرستادن اجباری پناهجویان را پایان دهد

بر اساس حکم دادگاه یونان ملزم به پرداخت ۳۳۰ یورو جریمه به هر یک از ۱۶ شکایت کننده است.


 

در همین زمینه