سواحل رودس یونان: یک کشتی واژگون شده پناهجویان (عکس آرشیف)
سواحل رودس یونان: یک کشتی واژگون شده پناهجویان (عکس آرشیف)

سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» تصمیم دیوان عالی حقوق بشر اروپا را که براساس آن یونان باید به دلیل عدم کمک به مهاجران در قایق، جبران خساره بپردازد، پیشگامانه خواند. این سازمان گفته است، "خلافکاران یونیفورم پوش" که دستورات مربوطه را می دهند، باید "در نهایت به مجازات مناسب محکوم شوند".

 کارل کوپ، رئیس بخش اروپایی سازمان "پرو ازول" روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین در آتن گفت که حکم دیوان عالی حقوق بشر اروپا (ECHR) می تواند اولین ضربه به فرهنگ معافیت از مجازات باشد که در چنین مواردی در اتحادیه اروپا حاکم شده است.

این کارشناس بخش اروپا در سازمان "پرو ازول" در ادامه گفت: «ما در حال مبارزه برای ایجاد یک مکانیزم قوی و مستقل برای نظارت بر رعایت حقوق بشر در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا هستیم». کوپ گفت که هدف آن ها «بازگرداندن حاکمیت قانون در آن جا است». او در ادامه افزود که این اصل دیگر نباید به طور سیستماتیک در مرزهای اتحادیه اروپا، در یونان و جاهای دیگر نقض گردد.

قضات استراسبورگ روز پنجشنبه شکایت بازماندگان سانحه واژگونی یک قایق چوبی را تایید کردند. طی این سانحه، قایق چوبی مهاجران به تاریخ ۲۰ جنوری سال ۲۰۱۴ در حضور گارد ساحلی یونان و در نزدیکی جزیره «فارماکونیسی» واژگون شد. ۱۱ تن جانشان را در این حادثه از دست دادند.

 دیوان عالی حقوق بشر اروپا از نقض "حق حیات" سخن گفته است. در ادامه آمده است که از یک طرف گارد ساحلی یونان از انجام اقدامات لازم برای حفاظت از جان انسان ها خودداری کرده است و از طرف دیگر، مقامات یونانی نتوانستند این پرونده را به طور مسئولانه و مؤثر بررسی کنند.

علاوه براین به گفته دیوان عالی حقوق بشر اروپا بازماندگان در «فارماکونیسی» متحمل رفتار تحقیرآمیز شده اند و به طور مثال مجبور شده اند بلافاصله پس از رسیدن به این جا در مقابل تعداد زیادی از تماشاگران، برهنه شوند.

دیوان عالی حقوق بشر اروپا، یونان را به پرداخت جبران خساره بالغ به ۳۳۰ هزار یورو محکوم کرد.

 

در همین زمینه