مهاجران اوکرایینی در یونان
مهاجران اوکرایینی در یونان

با توجه به ارزیابی فعلی رئیس شورای وزیران داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، احتمالا پناهجویان بیشتری از اوکرایین وارد کشور های عضو این اتحادیه خواهند شد. تخمین زده می شود که در حال حاضر بین ۳،۲ تا ۳،۷ میلیون اوکرایینی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناه آورده اند.

ویت راکوسان وزیر داخله جمهوری چک روز دوشنبه در حاشیه نشست رایزنی با همکاران اتحادیه اروپا اش در پراگ گفت: «همه ما امیدواریم که وضعیت در اوکرایین بهتر گردد، اما ما هنوز پایان جنگ را نمی بینیم.» او در ادامه گفته است که ما باید آماده موج بعدی مهاجران از اوکرایین باشیم. راکوسان همچنین خاطرنشان کرد که برخی از کشورهای میزبان در مرز توانایی های شان قرار گرفته اند. به گفته وی، به همین دلیل است که باید در مورد همبستگی، کمک های مالی اضافی و حمایت ها در مورد سازماندهی، بحث گردد.

به گفته یلوا یوهانسون کمیسار داخلی اتحادیه اروپا، در حال حاضر تخمین زده می شود که بین ۳،۲ تا ۳،۷ میلیون اوکرایینی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناه آورده اند. بیشترین پناهجویان اوکرایینی در جمهوری چک ثبت شده است. پس از آن پولند، استونیا، لیتوانیا، بلغاریا و لتونیا بیشترین پناهجویان اوکرایینی را پناه داده اند.

اما طبق آمار آژانس کمک به پناهندگان، براساس آمار سازمان ملل متحد (UNHCR)  اکثر اوکرایینی ها در پولند (۱،۲ میلیون)، آلمان (۶۷۰۰۰۰) و جمهوری چک (۳۸۸۰۰۰) ثبت شده اند. گفتنیست که جمعیت آلمان تقریباً هشت برابر بیشتر از جمهوری چک و بیش از دو برابر از پولند است.

 

در همین زمینه