پلیس صربستان می گوید که ۸۵ مهاجر را روز پنجشنبه بازداشت کرده است. عکس: گرفته شده از یک ویدیو 
 در  سایت وزرات داخله صربستان
پلیس صربستان می گوید که ۸۵ مهاجر را روز پنجشنبه بازداشت کرده است. عکس: گرفته شده از یک ویدیو در سایت وزرات داخله صربستان

روز پنجشنبه نهادهای مسوول در صربستان ۸۵ مهاجر را در نزدیک مرز با مجارستان بازداشت کردند. در اوایل این ماه یک درگیری که در منطقه رخ داد، مرگ یک تن و جراحت چند تن دیگر را به دنبال داشت. ظاهرا قاچاقبران انسان نیز در این درگیری دخالت داشتند.

پلیس با نشر یک بیانیه گفت، یک واحد ویژه در شهر شمالی سوبوتیکا، در جریان تلاشی، سلاح های خودکار، تفنگ، چاقو و تجهیزات دیگر را پیدا کرده است. 

براساس این بیانیه، دو مهاجر محکوم به جرم قاچاق شده و شش تن دیگر در بازداشت به سر می برند. مظنونان دیگر به ارتکاب جرایم خفیف تر متهم هستند.

الکساندر وولین، وزیر داخله صربستان گفت: «صربستان به هیچ صورت اجازه نخواهد داد که نحوه زندگی ما توسط افراد مجرمی به خطر بیافتد که از بدبختی و دشواری های انسان ها نفع می برند.»

بیشتر بخوانید: فرانسه و بلجیم خواهان استرداد قاچاقبران مظنون هستند

پلیس این عملیات را «اقدامی خواند که به هدف جلوگیری از اقدامات خلاف قانون و تخلفات توسط مهاجران برنامه ریزی شده است.»

این عملیات پلیس پس از درگیری گسترده گروه های مهاجران در اوایل ماه جولای انجام شد. این درگیری در نزدیک مرز صربستان با مجارستان رخ داد. در این درگیری یک تن کشته و چند تن زخمی شدند. مهاجران در نزدیک مرز با مجارستان جمع شده بودند، به امید این که بتوانند وارد این کشور شده و سفرشان را به سوی غرب اروپا ادامه دهند.

عبور غیرقانونی از مرز شمالی صربستان با مجارستان اغلب ماه ها ادامه دارد. درهمین حال، مجارستان برای جلوگیری از هجوم مهاجران، دو حصار با سیم های خاردار را در مرز ایجاد کرده و اقدامات سختگیرانه امنیتی را روی دست گرفته است.

به این خاطر مهاجران معمولا به قاچاقبران روی می آورند تا این که بتوانند راهشان را به سوی کشورهای مرفه تر اتحادیه اروپا ادامه دهند.

در بیانیه پلیس صربستان آمده است، نیروهای ویژه و اعضای واحدهای ضد تروریزم همراه با ماموران امنیتی در این عملیات که در نخستین ساعات روز پنجشنبه انجام شد، شرکت داشتند.

بیشتر بخوانید: مقدونیه شمالی: پلیس ۸۷ مهاجر و دو قاچاقبر را دستگیر کرد

در تصاویری که پلیس نشر کرده، ماموران مسلح دیده می شوند و واسکت های ضد گلوله دارند. آنها بالای سر گروهی از مهاجران ایستاده اند. مهاجران زانو زده و دستانشان را بالای سرشان قرار داده اند. 

مهاجرانی که از جنگ، خشونت یا فقر از خاورمیانه، افریقا و آسیا فرار می کنند، در مسیر سفرشان به سوی اروپا با خطرات زیادی مواجه می شوند. آن ها تلاش می کنند تا از راه صربستان به کشورهای مجارستان، کرواسیا، بوسنیا یا رومانیا وارد شوند.

 

 

در همین زمینه