آرشیف: گردهمایی مهاجران افغان در برابر  دفتر سازمان ملل متحد برای مهاجران در اسلام آباد. عکس: ای پی ای/سهيل شهزاد
آرشیف: گردهمایی مهاجران افغان در برابر دفتر سازمان ملل متحد برای مهاجران در اسلام آباد. عکس: ای پی ای/سهيل شهزاد

مهاجران افغان یک پارک کودکان در اسلام آباد را تصرف کرده و پس از برپا کردن خمیه ها در آنجا زندگی می کنند. این مهاجران از زمانی سقوط کابل و به قدرت رسیدن طالبان به پاکستان آمده اند اما تا هنوز سرنوشت شان معلوم نیست.

یک پارک کودکان در اسلام آباد که به تازگی بازسازی شده است، به یک اردوگاه موقت مهاجران افغان که عمدتاً متعلق به جامعه هزاره هستند، تبدیل شده است. این مهاجران پس از تسلط طالبان در افغانستان از کشور فرار کرده اند.

در این اردوگاه نزدیک به ٧٠٠ مهاجر افغان که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند،از چند هفته گذشته به اینسو در این پارک پناه گرفته اند.

این مهاجران بی سرپناه قبلا در خارج از باشگاه ملی مطبوعات در اسلام آباد خیمه زده بودند و بعداً در منطقه دیگری در نزدیک پارلمان، در زیر خیمه ها به سر می بردند، اما پلیس پاکستان آنها را از این منطقه اخراج کرد.

پناهجویان افغان در اسلام آباد: جهان به ما توجه کند

مهاجران سپس دوباره خیمه های خود را در خارج از باشگاه مطبوعات ایجاد کردند. با این حال، آنها خیمه های خود را در پارک کودکان در روبروی سرک نصب نمودند.

به نقل از رسانه داون این مهاجران معترض می گویند که بی سرپناه هستند و به دلیل تهدید نمی توانند به کشور خود بازگردند.

از این اردوگاه، ثریا موسوی، فارغ التحصیل دانشگاه هرات گفت: «ما در یک پارک عمومی زندگی می کنیم، اما آواره و بی سرپناه هستیم و نمی دانیم کجا باید برویم؟»

عرفان نیازی، مدیر کل محیط زیست در این منطقه به رسانه داون گفت که موضوع را با اداره پلیس برای تخلیه پارک در میان خواهد گذاشت. او موافقت کرد که این پارک اخیراً بازسازی شده است و به زودی برای عموم خالی خواهد شد.

مرتبط: از سال گذشته تا کنون ۲۵۰هزار پناهجوی افغان وارد پاکستان شده اند

بکر احمد یکی دیگر از مهاجران افغان در این اردوگاه گفت: «کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل باید به ما کمک کند.»

این مهاجران می گویند که با مشکلات زیادی روبرو هستند، اما هیچ کس از جمله کشورهای توسعه یافته و دیگر مدافعان حقوق بشر به آنها توجه نمی کنند.

 

در همین زمینه