کشتی با بنر اعتراضی علیه اعزام مهاجران به رواندا در مقابل ساختمان پارلمان در لندن. عکس: پکچرالیانس
کشتی با بنر اعتراضی علیه اعزام مهاجران به رواندا در مقابل ساختمان پارلمان در لندن. عکس: پکچرالیانس

نمایندگان بریتانیا روز دوشنبه به حکومت گفتند که «مدرک واضحی» وجود ندارد که نشان دهد اخراج مهاجران به رواندا باعث می شود تا مهاجران از سفر به این کشور از طریق کانال مانش و در قایق های کوچک دست بکشند.

کمیته مسایل داخلی مجلس عوام گفت: «برای بررسی این مساله به وضاحت بیشتری نیاز است و باید مشخص شود که این پلان حکومت چقدر هزینه خواهد داشت.»

نمایندگان از وزیران خواستند که به جای تعقیب این پلان، راه حل هایی را در نظر بگیرند که شاید زیاد چشمگیر نباشند. به گفته آنها، حکومت می تواند با همسایگان اروپایی در این زمینه همکاری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: بیش از ۴۴٠ مهاجر در یک روز به انگلستان رسیدند

در گزارش این کمیته راجع به پدیده "قایق های کوچک" آمده است: «هیچ مدرک واضحی وجود ندارد که نشان دهد با تعقیب این سیاست می شود از عبور مهاجران از کانال مانش جلوگیری کرد.»

بلکه برعکس، از زمانی که این سیاست در ماه اپریل اعلام شد، شمار مهاجرانی که تلاش می کنند در قایق های لاستیکی و یا قایق های نامناسب از طریق کانال مانش به بریتانیا بیایند، افزایش یافته است. این پناهجویان معمولا سفرشان را از فرانسه شروع می کنند.

نویسندگان این گزارش، افزایش شمار آن ها را به ترساندن مردم توسط باندهای قاچاق انسان نسبت می دهند. آن ها به مهاجران راجع به تغییرات قانون هشدار می دهند.

عبور مهاجران از کانال مانش، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و حکومتش را تحت فشار سیاسی گذاشته است. چرا که آن ها وعده داده بودند، پس از خروج از اتحادیه اروپا نظارت بر مرزها را افزایش خواهند داد.

بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن که بیشتر آن ها مردان جوان بودند در سال ۲۰۲۱ از طریق کانال مانش به بریتانیا رسیدند. در سال روان تا به حال حدود ۱۳ هزار تن به این جا رسیده اند. انتظار می رود که شمار آن ها تا پایان سال به ۶۰ هزار تن برسد.

بیشتر آن ها درخواست پناهندگی می دهند. اما حکومت می گوید که هزینه های رسیدگی به درخواست های پناهندگی (بیش از ۱.۵ میلیارد پوند یا ۱.۸ میلیارد دالر) بسیار بلند است. 

بیشتر بخوانید: با وجود لغو نخستین پرواز، بریتانیا به انتقال پناهجویان به رواندا مصمم است

نخستین هواپیمای حامل پناهجویان قرار بود که در اواسط ماه جون به مقصد رواندا پرواز کند. اما این پرواز به خاطر چالش های قانونی لغو شد.

به گفته کمیته مسایل داخلی «راه حل جادویی» برای برخورد با مهاجرت غیرقانونی وجود ندارد.

ازنظر مقام های این کمیته همکاری نزدیک با شرکای بین المللی به خصوص در فرانسه برای جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش احتمالا نتیجه بهتر خواهد داشت.

در ادامه این گزارش آمده است که به اشتراک گذاری اطلاعات برای متلاشی کردن باندهای خلاف کاری که مهاجران را به کانال مانش می فرستند، از سر گیری ارتباطاتی که به خاطر برگزیت قطع شده بودند، برای پس فرستادن مهاجران غیرقانونی از طریق کانال مانش بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: هشدار مهاجران در رواندا به پناهجویان جدید: زندگی در این کشور آسان نیست

این کمیته اشاره کرد که در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۸ هزار و ۴۵۰ درخواست پناهندگی در بریتانیا ارایه شده است. این رقم از سال ۲۰۱۴ تقریبا هیچ تغییری نکرده است و از اوایل سال های ۲۰۰۰ بسیار کمتر است.

اما این کمیته گفته است، به بیش از ۱۲۵ هزار دوسیه هنوز رسیدگی نشده است که این نتیجه سیستم های بسیار کهنه کمپیوتر، تعویض مکرر پرسنل و شمار اندک کارمندان است. 

 

در همین زمینه