خبرنگاران افغان به دلیل عدم رسیدگی دوسیه هایشان در سفارت خانه های خارجی در پاکستان اعتراض کردند. ۱۸ جولای ۲۰۲۲، اسلام آباد. عکس: AFC
خبرنگاران افغان به دلیل عدم رسیدگی دوسیه هایشان در سفارت خانه های خارجی در پاکستان اعتراض کردند. ۱۸ جولای ۲۰۲۲، اسلام آباد. عکس: AFC

ده ها ژورنالیست افغان که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان به پاکستان مهاجر شده بودند، در شهر اسلام آباد در یک گردهمایی اعتراض کردند و از کشورهای غربی به ویژه کانادا خواستند تا به درخواست پناهندگی آنها رسیدگی کند.

این ژورنالیستان که در رسانه های مختلف کار کرده اند، روز گذشته ۱۸ جولای به دلیل اعتراض در برابر سفارت های کشور های غربی در شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان تجمع کرده بودند. آنها در قطعنامه خود نوشتند: «ما خبرنگاران افغان از ترس و تهدید به مرگ در کشور مان به پاکستان مهاجر شده ایم. ماه هاست که تحت مشکلات روحی و روانی شدید قرار داریم و در بی سرنوشتی به سر می بریم.»

معترضان می گویند که ما به نمایندگی از ۳۵۰ روزنامه نگار و کارمند رسانه که نیمی از آنها شب را با ترس تحت حکومت طالبان در افغانستان سپری می کردند، از کشورهای غربی به ویژه کانادا می خواهیم که به پرونده های پناهندگی ما هرچه زودتر رسیدگی کند.

در همین زمینه: هالند ۱۸۱ شهروند افغان را از پاکستان تخلیه کرد

این در حالی است که کانادا هفته گذشته اعلام کرد که از میان ۴۰ هزار پرونده پناهندگی، به ۱۸ هزار پرونده رسیدگی شده است اما قادر به پذیرش و انتقال همه افغان ها نیست.

از سوی دیگر، مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید که از زمان حکومت طالبان در ۱۱ ماه گذشته، شماری از رسانه ها در افغانستان بسته شده و خبرنگاران با محدودیت ها و خشونت های زیادی مواجه هستند.

مرتبط: یک پارک کودکان در اسلام آباد به اردوگاه مهاجران افغان تبدیل شد

بسیاری از افغان ها به شمول خبرنگاران در حال حاضر شب و روز را در دشواری در اسلام آباد پایتخت و شهرهای دیگر پاکستان به قصد سفر به خارج از کشور می گذرانند. پیش از این نیز این افغان ها چندین بار اعتراض کرده بودند، اما به گفته آنان، جامعه جهانی و سازمان ملل به خواسته های آنان توجهی نکرده اند.

بسیاری از مهاجران افغان که به دلیل تهدیدات امنیتی، بیکاری و شرایط سخت زندگی مجبور به ترک کشور خود شده اند، به سفارت های کشور های اروپایی در اسلام آباد درخواست پناهندگی می دهند.

مرتبط: از سال گذشته تا کنون ۲۵۰هزار پناهجوی افغان وارد پاکستان شده اند

چندی پیش، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در پاکستان گفت بر اساس آمار دولت پاکستان از اول جنوری ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۲۵۰ هزار مهاجر افغان وارد این کشور شده اند. به گفته این منبع، بیشتر این افراد از ماه اگوست سال گذشته به پاکستان مهاجر شده اند.

در حال حاضر بیش از سه میلیون افغان در پاکستان زندگی می کنند که یک میلیون و۴۰۰ هزار آنها در دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ثبت نام شده اند. اگرچه پاکستان برای هشت صد هزار افغان کارت اقامت صادر کرده است، اما یک میلیون دیگر به طور غیرقانونی در مناطق مختلف پاکستان زندگی می کنند.

 

در همین زمینه