مردم آسیب دیده از زمین لرزه در ولایات خوست و پکتیکا. عکس: یونیسف
مردم آسیب دیده از زمین لرزه در ولایات خوست و پکتیکا. عکس: یونیسف

اوچا، سازمان هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گزارش داده است که ۱۳۸ هزار تن از زلزله زدگان در ولایات پکتیا و خوست کمک های بشردوستانه دریافت کرده اند و بیش از ۳۶۰ هزار آسیب دیده نیازمند کمک هستند. در ٢٢ جون، زمین لرزه ای به بزرگی ٥,٩ جنوب شرق افغانستان را لرزاند که منجر به ویرانی های گسترده در ولسوالی های آسیب پذیر در ولایات پکتیکا و خوست شد. این زمین لرزه علاوه بر تلفات جانی و صدمات ویرانگر، منجر به تخریب زیرساخت های حیاتی از جمله خانه ها، امکانات بهداشتی، مکاتب و ذخایر آب شده است که هزاران تن را در معرض آسیب های بیشتر قرار داده است.

اوچا یا دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور بشردوستانه در یک گزارشی تازه نوشت: «پس از وقوع زمین لرزه که در ٢٢ جون اتفاق افتاد و منطقه جنوب شرقی افغانستان را لرزاند، تلاش های بشردوستانه این سازمان ادامه دارد.»

به گفته این سازمان، تا به امروز، حداقل به ١٣٨ هزار تن آسیب دیده این زمین لرزه کمک شده است. این کمک ها در بخش های غذا و کشاورزی، آب رسانی، سرپناه اضطراری و خدمات بهداشتی و حفاظتی صورت گرفته است.

از ارزیابی های انجام شده توسط این سازمان مشخص شده که ٦٢٠٠٠ تن تحت تأثیر زلزله قرار گرفته اند که در واقع ٥١ درصد از کل جمعیت ارزیابی شده را تشکیل می دهد. بیش از نیمی از آنها در فضاهای باز یا سرپناه های موقت زندگی می کنند. بیش از یک چهارم آنها خانواده هاهستند که در سه منطقه آواره شدند.

مشکلات صحی و نبود امکانات بهداشتی

به گفته سازمان ملل، ٨٩ درصد خانواده های آسیب دیده ذخایر غذایی خود را از دست دادند. وضعیت بهداشت و صحی آنان نامطمئن است زیرا بیش از دو سوم قریه های آسیب دیده مشکلات صحی در آن گزارش شده است. کودکان و افراد بزرگسال در حدود ١١٦٦ تن به مریضی اسهال، استفراغ و کم آبی سردچار شده اند. بر اساس ارزیابی ها، ٧٠ درصد این مشکلات صحی در ولسوالی برمل مشاهده شده است.

بر اساس گزارش ها، از سوی دیگر طالبان نمی توانند از عهده کمک به حوادث و بلایای طبیعی بر آیند.

زمین‌لرزه در افغانستان: افغان های مقیم فرانسه می گویند که طالبان نمی توانند به زلزله زدگان کمک کنند

به گفته اوچا، در ١۴ جولای، دور دوم ارزیابی ها در ولسوالی های برمل، گیان و اسپرا قریه هایی که قبلاً تحت پوشش نبودند و جمعیت محلی نیازهای خود را گزارش دادند، آغاز شده است. تیم های ارزیابی همچنان ولسوالی های نیکه در ولایت پکتیکا و تانی و زیروک در ولایت خوست را ارزیابی خواهند کرد. این ارزیابی ها قرار است تا ٢۴ جولای امسال تکمیل شود.

به گفته این سازمان، مراکز موقت بشردوستانه با ظرفیت صد کارمند در ولسوالی های برمل و گیان در حال ارتقا هستند.

از ١۴ جولای تقریباً ۴۴ میلیون دلار برای مقابله با زلزله توسط سازمان ملل متعهد شده است.

مرتبط: اعلام آمادگی کشورها و سازمان‌های مختلف برای امدادرسانی به زلزله زدگان افغان

این زلزله در ساعات اولیه روز، زمانی رخ داد که بسیاری از مردم خواب بودند و به همین علت احتمالا آمار قربانیان بیشتر از سوانح مشابهی است که در طول روز افتاق می افتد.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، حاکی از رانش زمین و تخریب گسترده ساختمان‌هاست.

بنابر گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در ۱۰ سال گذشته بیش از هفت هزار تن در زمین لرزه در افغانستان جانشان را از دست دادند. به طور متوسط، سالانه ۵۶۰ نفر بر اثر زلزله کشته می‌شوند.

 

در همین زمینه