کنترل پلیس فرانسه در دره رویا، نزدیک مرز با ایتالیا. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل
کنترل پلیس فرانسه در دره رویا، نزدیک مرز با ایتالیا. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل

دو تن از مهاجران، یکشنبه ساعت یک شب در شاهراهی در نزدیک منتون در مرز میان فرانسه و ایتالیا در اثر تصادف با یک موتر به زمین افتادند. یک مرد در اثر این تصادف جان باخت و یک زن دیگر در حالت وخیم صحی قرار دارد. برای سازمان "همه شهروندان" این منطقه به یک گذرگاه غیرقانونی مرگبار تبدیل شده است.

حوالی ساعت یک شب به روز یکشنبه ١٧ جولای، دو تن از مهاجران در اثر یک حادثه در امتداد شاهراهی در شهر منتون در مرز میان فرانسه و ایتالیا دچار حادثه ترافیکی شدند. پرفکتور آلپ مریتیم با تایید اطلاعات به روز نامه "نیس متان" گفت: «مردی در صحنه این تصادف بر اثر جراحات جان خود را از دست داد، در حالی که زن همراه او با وضعیت وخیمی صحی به شفاخانه منتقل شد.»

این دو مهاجر با پای پیاده تلاش کردند تا از جاده عبور کنند که موتری در حال حرکت به سمت ایتالیا به این منطقه کم نور رسید و آنها را به زمین زد.


نقشه دره رویا در مرز میان فرانسه و ایتالیا. عکس: گرافیک اف ام ام
نقشه دره رویا در مرز میان فرانسه و ایتالیا. عکس: گرافیک اف ام ام


به گزارش رسانه های محلی، این افراد بدون مدارک بودند که نشان می دهد آنها به گونه غیرقانونی وارد فرانسه شده اند. پرفکتور می گوید: «این حادثه در منطقه ای رخ داده است که قاچاقبران اغلب مهاجران را رها می کنند.»

به گفته مقامات پژوهش برای شناسایی این دو تبعیدی که کاملا جوان به نظر می رسند، آغاز شده است.

تراژیدی های پی در پی

دیوید ناکاش، رییس سازمان "همه شهروندان" به نوبه خود گفت که اگر مقامات فرانسه به قانون و حق پناهندگی احترام بگذارند، از این حوادث می‌توان جلوگیری کرد. وی از تراژدی‌ هایی پی در پی مهاجران ابراز تاسف می‌کند.

فرانسه: یک پناهجو که در تیراندازی پلیس زخمی شده بود، جان باخت

در امتداد ٣٢ کیلومتری مرز نیس با ایتالیا، مهاجران مرتباً توسط پلیس دستگیر می‌شوند و به طرف ایتالیا بازگردانده می‌شوند، بدون اینکه امکان ارایه درخواست پناهندگی به آنها داده شود.

برای جلوگیری از گرفتار شدن توسط پلیس و بازگرداندن آنها به آن سوی مرز، مهاجران پنهان می شوند و جان خود را به خطر می اندازند. آنها برای فرار از دست پلیس و ژاندارم ها، از سقف قطارها بالا می روند، از کوه عبور می کنند یا از جاده های خطرناک، اغلب در شب، عبور می کنند. برای دیوید ناکاش، این منطقه در جریان سال ها به یک منطقه عبور غیرقانونی مرگبار تبدیل شده است. این فعال مدنی خواهان راه حل قانونی برای پناهجویان در فرانسه است.

آخرین تصادف به ماه فبروری برمی گردد، زمانی که جسد سوخته مردی بر روی سقف قطار در شهر وانتیمیلیا که ایتالیا را به فرانسه متصل می کند، پیدا شد. به گفته سازمان ها از سال ٢٠١٥، حداقل ٣٠ تن در مرز فرانسه و ایتالیا جان خود را از دست داده اند.

اما آمار کشته شدگان می تواند بیشتر از این باشد زیرا به گونه سیستماتیک توسط رسانه ها و مقامات ثبت نمی شود. بنابراین برخی از حوادث مرگبار مهاجران خارج از دید عامه اتفاق می افتد. دیوید ناکاش واقعه های تراژیدی را محکوم می کند که اکنون در "بی تفاوتی عمومی" رخ می دهد و به یک امر معمول تبدیل شده است.

 

در همین زمینه