عکس از آرشیف/ اجساد مهاجران جان باخته در بحیره مدیترانه در سردخانه نگهداری می شوند
 | Photo: Yousef Murad/AP Photo
عکس از آرشیف/ اجساد مهاجران جان باخته در بحیره مدیترانه در سردخانه نگهداری می شوند | Photo: Yousef Murad/AP Photo

به گونه اوسط پنج مهاجر در راه رسیدن به اسپانیا در هر روز جان باخته اند. یک سازمان حقوق بشری با بیان این مطلب می‌گوید که در شش ماه نخست سال روان، دست کم ۹۷۸ مهاجری که تلاش می‌کردند از کشورهای افریقایی به قلمرو اسپانیا برسند، در بحیره مدیترانه قربانی شده اند.

سازمان مددرسان اسپانیایی موسوم به "کامیناندو فرانتیرس" که اطلاعات را از قایق های در معرض خطر جمع آوری می‌کند، می‌گوید که از اول ماه جنوری تا پایان ماه جون سال جاری حد اقل ۹۷۸ مهاجر در جریان تلاش برای رسیدن به اسپانیا جان باخته یا ناپدید شده اند. اگر این ارقام به گونه اوسط ارزیابی شود، در هر روز پنج مهاجر در این مسیر قربانی شده اند.

بر بنیاد یافته های این سازمان مدافع حقوق بشری، در زمان مشابه سال ۲۰۲۱ این رقم به بیش از ۲۰۸۰ نفر می‌رسید.

سازمان "کامیناندو فرانتیرس" می‌گوید که پس از توافق اسپانیا و مراکش در ماه مارچ سال روان برای جلوگیری از تلاش مهاجران به هدف رسیدن به قلمرو اسپانیا، رقم مهاجرانی که سعی می‌کنند مسیر آبی میان این دو کشور را عبور کنند، کاهش یافته است.

مرتبط:اجساد دو مهاجر به شمول یک کودک در برابر جزایر قناری پیدا شد

از دید این سازمان، سال ۲۰۲۱ یکی از سال های ویژه مرگبار بود که در دوازده ماه آن، بیش از ۴۰۰۰ مهاجر در بحیره مدیترانه که اسپانیا را به مراکش وصل می‌کند، جان باختند یا ناپدید شدند.

گفته می‌شود که بیش از هشتاد درصد این رقم در راه رسیدن به جزایر قناری، قربانی شده بودند.

این مسیر از مراکش به جزایر قناری بسیار خطرناک است و بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد. بسیاری از مهاجران با مشکلات نبود آب آشامیدنی و غذا در این مسیر روبرو می‌شوند.

 

در همین زمینه