کنترل پلیس در بروکسل پایتخت بلژیک. عکس: رویترز
کنترل پلیس در بروکسل پایتخت بلژیک. عکس: رویترز

دادستان بلژیک روز چهارشنبه اعلام کرد که یک گروه پنج تن از افغان ها به اتهام قاچاق انسان بازداشت شدند. این گروه مظنون به وادار کردن سایر مهاجران افغان و پاکستانی به قاچاق مواد مخدر برای هزینه سفر نیز متهم هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صبح روز سه شنبه ١٩ جولای در جریان عملیات پلیس در شهرهای انتورپ، لیر و لمل در شمال بلژیک شش تن گرفتار شدند که یکی از آنها پس از حضور در برابر دادگاه آزاد شد و پنج تن دیگر در بازداشت به سر برده و زندانی شدند.

دادستان عمومی شهر انتورپ گفت که این پنج تن ۲۰ تا ۲۹ سال دارند و همه اتباع افغانستان هستند. آنها به گونه غیرقانونی مهاجران را از طریق زمین و دریا به اروپا منتقل کرده اند.

تعداد مهاجران افغان و پاکستانی که توسط قاچاقبران انسان، قاچاق شده اند هنوز مشخص نیست.

مرتبط: عملیات گسترده در چند کشور اروپایی برای دستگیری قاچاقبران

دادستان انتورب همچنان گفت، مهاجران افغان و پاکستانی که در دام این قاچاقبران افتادند، برای پرداخت پول سفر خود مجبور به فروش مواد مخدر و انجام فعالیت های غیرقانونی دیگر شده اند.

نتایج نخستین تحقیقات نشان می دهد که این گروه مظنون قاچاقبران از شبکه "تیک تاک" برای ارتباط با مهاجران استفاده می کردند.

بلژیک محل عبور بسیاری از مهاجرانی است که تلاش دارند تا به کشورهای دیگر مانند انگلستان بروند. چندین قاچافبر نیز از خاک بلژیک به عنوان پایگاه عقب به ویژه برای ذخیره تجهیزات استفاده می کنند.

در اوایل ماه می، یک تبعه ایرانی پس از تحقیقات مشترک بریتانیا و بلژیک در لندن بازداشت شد. او به اتهام قرار گرفتن در راس یکی از مهمترین شبکه های قاچاق در عرضه قایق به قاچاقبران و مهاجران متهم شد. این قایق‌ها که از ترکیه آورده می شدند، قبل از حرکت از سواحل شمال فرانسه به آلمان، بلژیک و هلند فرستاده می شدند.


 

در همین زمینه