اداره مهاجرت سویدن. عکس: رادیو سویدن
اداره مهاجرت سویدن. عکس: رادیو سویدن

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، پرونده بیش از دو هزار افغان که با تهدید اخراج مواجه بودند در سویدن بررسی شد. با این اقدام درخواست پناهندگی صدها تن بار دیگر رد شده‌است. برخی از این افغان ها به شدت نگران اخراج به افغانستان هستند.

اخیرا اداره مهاجرت سویدن تصمیم گرفته است که پس از روی کار آمدن طالبان، برخی از مهاجران افغان که از پناهندگی در سویدن محروم شده‌اند و مدتی را در بی سرنوشتی می‌گذرانند، می‌توانند دوباره درخواست پناهندگی بدهند. اما با این کار بار دیگر درخواست پناهندگی ۸۶۸ افغان رد شده‌است.

به گزارش رادیو دولتی سویدن، پرونده‌های پناهندگی ۲۲۱۴ تن مجددا بررسی شده‌ و از این میان تنها ۳۶۳ پناهجو اجازه اقامت گرفته‌‌اند؛ درحالی‌که پرونده‌های پناهندگی ۸۶۸ تن دیگر به شمول ۱۴۲ زن یکبار دیگر رد شده‌است.

نگرانی از اخراج به افغانستان

شماری از افغان هایی که درخواست پناهندگی شان در سویدن پذیرفته نشده و در حال حاضر با خطر اخراج به افغانستان روبرو هستند، می گویند که در مورد آینده خود بسیار نگران هستند.

این افراد، نگران این هستند که اداره مهاجرت و پلیس، به نشانی‌های بودوباش آنان دست یافته‌ و این امر، بازداشت و اخراج آنان به افغانستان را آسان‌تر کرده‌است.

*نعیم یکی ازمهاجران افغان، هفت سال است که در سویدن زندگی می‌کند. این پناهجوی افغان نگران است زیرا حکم اخراج او صادر شده و در حال حاضر از دید پلیس پنهان است. نعیم می گوید: «خیلی نگران هستم اینکه آینده ام چه خواهد شد.»

در همین مورد: سویدن می‌خواهد که کنترول در مرز را دوباره عملی کند

*اکمل یکی دیگر از افغان‌هایست که پس از روی کار آمدن طالبان، درخواست پناهندگی او در سویدن رد شد. اکمل در این باره می‌گوید: «همه مشکلات جدید ایجاد شده را گفتم، اما آنچه گفتم مورد توجه اداره مهاجرت قرار نگرفت. شرایط کشور ما خوب نیست که برگردیم.»

مقامات سویدن می‌گویند که جنگ و درگیری های مسلحانه در افغانستان کاهش یافته است

مقامات در سویدن معتقدند که وضعیت در افغانستان بهتر شده، جنگ و کشتار مردم کاهش یافته است، اما بر وضعیت بد حقوق بشر و محدودیت حقوق زنان تاکید دارند.

انا لیندبلاد از بخش حقوقی اداره مهاجرت به رادیو سویدن گفت: «ما هر مورد را جداگانه بررسی می‌کنیم. درگیری های مسلحانه و جنگ کاهش یافته است. همچنان میزان کشتار غیرنظامیان نیز کاهش یافته است. به خاطر این خشونت ها به بسیاری از مهاجران افغان پناهندگی داده شده‌است، اما حالا وضعیت دیگر اینگونه نیست.»

مرتبط: در حاشیه گردهمایی "اسلام ستیزانه" در سویدن ۹ مامور پلیس زخمی شدند

او در مورد وضعیت حقوق بشر به ویژه در مورد زنان می‌گوید: «زنان در افغانستان جزو گروهی هستند که جانشان در خطر است، اما استثناهایی وجود دارد. در این بخش همه موارد به صورت انفرادی بررسی می‌شود و نمی‌‌توان هر زنی را واجد شرایط پناهندگی شناخت.»

بر اساس آمار اداره مهاجرت سویدن، حدود ۷۰۰۰ مهاجر افغان حکم اخراج دریافت کرده‌اند.

 

در همین زمینه