روزانه صدها مهاجر افغان از ایران اخراج می‌شوند
عکس از آرشیف/ Picture Alliance
روزانه صدها مهاجر افغان از ایران اخراج می‌شوند عکس از آرشیف/ Picture Alliance

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان اعلام کرد که تنها در دو روز گذشته، دو هزارو ۶۵۶ مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شده یا هم داوطلبانه به افغانستان برگشته اند. در این میان تنها صد ها مهاجر افغان از ایران اخراج شده اند.

با وجود فقر و بیکاری در أفغانستان، روند اخراج مهاجرین افغان از ایران و پاکستان به افغانستان ادامه دارد. روزانه صد ها مهاجر افغان از منطقه مرزی پل ابریشم ولایت نیمروز و بندر اسلام قلعه ولایت هرات به افغانستان پس فرستاده می‌شوند.

به تازگی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان روز سه شنبه (۲۶ ماه جولای) اعلام کرده است که تنها در دو روز، دو هزارو ۶۵۶ مهاجر افغان از ایران و پاکستان به گونه اجباری و داوطلبانه به افغانستان برگشته اند.

بر بنیاد معلومات اداره امور مهاجرین ولایت نیمروز ۹۸۰ مهاجر افغان به روز یک شنبه به گونه اجباری اخراج شده یا داوطلبانه از ایران برگشته اند. در میان این افراد ۴۰ خانواده شامل ۱۶۴ تن و ۵۵۰ تن افراد مجرد به گونه اجباری از ایران اخراج شده اند. ۱۲ خانواده و ۲۲۰ فرد تنها به گونه داوطلبانه برگشته اند.

ایران: مهاجران ثبت نام شده افغان می‌توانند به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند

به گفته منابع از این میان تنها ۳۰ خانواده و ۵۷۱ تن از افراد تنها برای دریافت کمک به سازمان بین المللی مهاجرت معرفی شده اند.

در عین زمان، ریاست مهاجرین و عودت کنندگان طالبان در هرات از برگشت اجباری و داوطلبانه یک هزارو ۶۷۶ مهاجر افغان از ایران به روز دوشنبه از مرز اسلام قلعه خبر داده است.

از این میان نیز ۲۳ خانواده، شامل ۸۱ تن و ۴۵۲ تن از افراد مجرد به گونه اجباری اخراج شده اند و ۸۹ خانواده دیگر و ۷۷۶ فرد مجرد داوطلبانه برگشته اند.

پاکستان نیز اخراج شهروندان بدون مدرک افغانستان را آغاز کرده است. به تازگی هفت خانواده مهاجر افغان که شامل ۵۷ فاقد مدرک بودند، از مسیر سپین بولدک به افغانستان برگشته اند.

مرتبط:مردی که دو روحانی را در مشهد به قتل رسانده بود اعدام شد

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ایران با موج جدیدی از مهاجرت افغان‌ها مواجه شده است.

ده‌ها هزار تن از افغان‌ها به علت فقر، بیکاری، ترس از طالبان و ناامنی به کشورهای دیگر از جمله ایران و پاکستان مهاجر شده اند.

وزیر خارجه ایران در اواخر ماه مارچ امسال گفته بود که پس از تسلط طالبان حدود یک میلیون پناهجوی افغان وارد ایران شده اند.

هرچند مقام های ایرانی برای میزبانی از مهاجرین افغان خواستار کمک و حمایت جامعه جهانی شده اند، اما از سوی دیگر اخراج مهاجرین افغان از آن کشور ادامه دارد و گزارش ها از خشونت ، شکنجه و لت و کوب مهاجرین افغان در ایران نیز منتشر شده است. اما ایران این گزارش ها را همواره رد می کند.

 

در همین زمینه