دهها مهاجر  در هفته‌های اول ماه جولای در کمپ بانیوله درحومه شرقی پاریس به سر می‌بردند. این کمپ در ۱۸ جولای تخلیه شد. عکس از مهاجر نیوز
دهها مهاجر در هفته‌های اول ماه جولای در کمپ بانیوله درحومه شرقی پاریس به سر می‌بردند. این کمپ در ۱۸ جولای تخلیه شد. عکس از مهاجر نیوز

دادگاه اداری پاریس با درخواست اسکان مهاجران کشورهای دیگر در مراکزمخصوص اوکرایینی‌ها در پاریس مخالفت کرد. این درخواست از سوی سازمان‌های امدادی برای پذیرایی از مهاجران غیر اوکرایینی در مراکز یاد شده مطرح شده بود.

هفته گذشته، دادگاه اداری پاریس اعلام کرد که مراکز پذیرایی از مهاجران اوکرایینی، مهاجران سایر کشورها را نخواهند پذیرفت. درخواست اسکان مهاجران دیگر کشورها در این مراکز از سوی سازمان‌های یوتوپیا۵۶ و داکتران جهان مطرح شده بود که بر اساس آن «مراکز فوری مخصوص بیجا شدگان اوکرایینی در پاریس باید به روی همه نیازمندان فقیر، بدون در نظرداشت ملیت و کشورهای مبدا آنان، باز گردد.»

اما دادگاه اداری پاریس روز پنجشنبه ۲۸ جولای استدلال کرد که مراکز مخصوص اوکرایینی‌ها « برای جلوگیری از ازدحام در مراکز اسکان فوری عمومی ایجاد شده» و «درخواست کنندگان ( سازمان‌های امدادی) اسناد کافی ارايه نکرده‌اند که نشان دهد مسئولان به گونه آشکار، در مورد پذیرایی از نیازمندان در این مراکز، از خود قصور نشان داده‌اند.»

بر اساس استدلال دادگاه، سازمان‌های امدادی نتوانسته‌اند ثابت کنند که مراکز اسکان فوری (تیلفون ۱۱۵) برای مهاجران جا ندارند.

سازمان‌های حمایت از مهاجران از حکم دادگاه ابرای تاسف کرده‌اند و یان مانزی، از سازمان یوتوپیا ۵۶ تاکید کرده است آنان که برای اثبات عدم مسئولیت پذیری مسئولان در قبال افراد نیازمند، همچنان تلاش خواهند کرد.

سازمان‌های امدادی در دادگاه استدلال کرده بودند که «صدها تن، شامل کودکان و زنان حامله، مجبور هستند در منطقه ایل دو فرانس، شب‌ها در جاده‌ها بخوابند» حال آن که در مراکز مخصوص مهاجران اوکراینی «جای خالی وجود دارد.»

در همین زمینه: بررسی حقیقت: آیا فرانسه با پناهجویان افغان و اوکراینی رفتار دوگانه دارد؟

«این اقدام نژاد پرستانه است، باید اصل موضوع را گفت!»

یان مانزی گفت: «سال‌هاست که دروغگویان در داخل دولت می‌گویند جا ندارند اما در جریان فقط چند ماه، برای یک صد هزار اوکراینی جا تهیه می‌کنند.» او در ادامه گفت: «مساله اصلی، نه کمبود جا بلکه نیت سیاسی و نژادپرستی است. باید این شهامت را داشته باشیم که اصل موضوع را بگويیم. رشد راست افراطی در کشور ما، حکومت را به هر اقدامی وادار می‌کند.»

سازمان‌های امدادی در خبرنامه‌ای گفته‌اند که در فاصله ۱۴ جون و ۲۰ جولای ۲۰۲۲، از مجموع ۱۱۷۰ درخواست مسکن (فوری) به سازمان یوتوپیا ۵۶، حدود ۵۶، ۶۶ درصد بدون راه حل مانده‌اند.

کلارا آنیه‌لو، از سازمان یوتوپیا۵۶ به مهاجر نیوز گفت: «ما هر شب با خانواده‌ها، زنان و کودکانی روبرو می‌شویم که در جاده‌ها می‌خوابند. آنان هر شب به ۱۱۵ زنگ می‌زنند اما راه حلی نمی‌یابند.»

این در حالیست که به گفته سازمان‌های امدادی، از جمله ۶۰۰ بستر فراهم شده در مرکز مخصوص مهاجران اوکراینی در پورت دو ورسای، تعداد زیادی شب‌ها خالی هستند.»


به گفته سازمان‌های امدادی، از جمله ۶۰۰ بستر فراهم شده در مرکز مخصوص مهاجران اوکراینی در پورت دو ورسای، تعداد زیادی شب‌ها خالی هستند. . عکس از  La Chapelle debout

به گفته سازمان‌های امدادی، از جمله ۶۰۰ بستر فراهم شده در مرکز مخصوص مهاجران اوکراینی در پورت دو ورسای، تعداد زیادی شب‌ها خالی هستند. . عکس از La Chapelle debout

در ۱۷ جولای، حدود ۴۰۰ تن مرکز اوکراینی‌ها در جنوب پاریس را اشغال کردند تا علیه رفتار متفاوت با مهاجران اوکراینی و مهاجران سایر کشورها اعتراض کنند.

دولت فرانسه با ایجاد مراکز مخصوص، مسئولیت اسکان مهاجران اوکراینی را به عهده گرفته و به این مهاجران حفاظت شش ماهه قابل تمدید می‌دهد. 

 

در همین زمینه