گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)
گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)

گارد ساحلی یونان دو قاچاقچی مظنون را دستگیر و ۲۷ مهاجر را از یک قایق در جنوب شبه جزیره پلوپونز که در حال واژگون شدن بود، نجات داده است. در همین حال گارد ساحلی ترکیه نیز گفته است که ۱۹۴ مهاجر عقب رانده شده از جانب نیرو های یونانی را از بحیره اژه نجات داده است.

براساس اظهارات مقامات یونانی این قایق سفرش را از ترکیه آغاز کرده بود و قرار بود مهاجران را به ایتالیا انتقال دهد.

گارد ساحلی یونان گفته است که در حدود ۸۰ مایل دریایی در جنوب غربی یونان این مهاجران را از غرق شدن نجات داده است. بنابرین نجات یافتگان سالم اند و به ساحل انتقال یافته اند.

در طول فصل تعطیلات تابستانی، قایق های بادبانی تفریحی زیادی در بحیره مدیترانه در تردد اند و کنترول را برای گارد ساحلی دشوارتر می‌کنند.

عبور غیرقانونی در مسیر طولانی از سواحل غربی ترکیه به سمت ایتالیا با قایق های اغلب قدیمی و فرسوده، منجر به مرگ شمار زیادی از مهاجران می گردد.

عملیات نجات گارد ساحلی ترکیه (آرشیف)
عملیات نجات گارد ساحلی ترکیه (آرشیف)

گارد ساحل ترکیه: ۱۹۴ مهاجر عقب رانده شده توسط نیروهای یونان نجات یافتند

وزارت دفاع ملی ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد که گارد ساحلی ترکیه جان ۱۹۴ مهاجر را در بحیره اژه که به طور غیرقانونی توسط نیروهای یونانی به سمت ترکیه رانده شده بودند، نجات دادند. این وزارتخانه در تویتر اش نوشته است که یک درون یا هواپیمایی بدون سرنشین نیروی دریایی ترکیه تصاویری را از عقب راندن قایق حامل مهاجران توسط نیروهای یونانی به سواحل چشمه در ولایت ازمیر این کشور ضبط کرده است. در ادامه آمده است که وضعیت بلافاصله به فرماندهی گارد ساحلی ترکیه گزارش شد و مهاجران نجات یافتند. در همین حال، گارد ساحلی ترکیه گفته است که جان ۱۸۸ نفر دیگر را در مناطق اورلا و چشمه بین روز های دوشنبه تا سه شنبه نجات داده است. مهاجران به اداره مهاجرت همین ولایت منتقل شدند.

گروه های حقوق بشر و رسانه ها مکرراً در مورد عقب راندن غیرقانونی و سایر موارد نقض حقوق بشر توسط مقامات یونان گزارش داده اند. ترکیه و گروه‌های حقوق بین‌الملل بارها این اقدام غیرقانونی یونان را محکوم کرده و گفته‌اند که این اقدام با به خطر انداختن جان مهاجران آسیب‌پذیر از جمله زنان و کودکان، ارزش‌های بشردوستانه و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

 

در همین زمینه