میدان هوایی بین المللی کابل: روند تخلیه افغان ها توسط سربازان امریکایی، آلمانی و دیگر کشور ها
میدان هوایی بین المللی کابل: روند تخلیه افغان ها توسط سربازان امریکایی، آلمانی و دیگر کشور ها

از زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، آلمان هزاران افغان آسیب پذیر را از این کشور انتقال داده و پذیرفته است. حکومت فدرال تصمیم داشت تا در فاصله زمانی کوتاهی تعداد بیشتری از افغان های آسیب پذیر را از افغانستان بیرون بکشد، اما این روند با چالش های روبرو گردیده است.

آلمان از زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، حدود یک سال پیش، در مجموع برای ۲۳۶۱۴ کارمندان محلی افغان و اعضای خانواده های شان وعده پذیرش داده است. رسانه آلمانی "بیلد ام زونتگ" با استناد از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف)، گزارش داده است که تا کنون ۱۷۵۵۶ نفر به آلمان انتقال داده شده اند. با این حال، در حال حاضر برنامه روند تخلیه افغان ها با چالش های روبرو گردیده است. حکومت آلمان طالبان را مسئول ایجاد مشکلات عنوان کرده است.

رسانه آلمانی "اشپیگل" با استناد از داده های وزرات خارجه آلمان نوشته است که به دلیل آزار و اذیت دائمی صاحبان قدرت در کابل، برنامه اضطراری برای هزاران کارگر محلی سابق موسسات آلمانی، فعالان سیاسی و هنرمندان با چالش روبرو گردیده است. هر چند در ماه جولای امسال زمینه انتقال ۱۰۴۴ افغان ممکن گردید، اما گفته شده است که قرار است از اوایل ماه جولای تا اواسط ماه سپتمبر ۷۷۰۰ افغان انتقال یابند.

"اشپیگل" در ادامه نوشته است که این هدف به دلیل افزایش کنترول های شدیدتر طالبان نمی تواند واقع بینانه باشد. وزارت خارجه آلمان نیز تایید کرده است که روند تخلیه افغان ها در حال حاضر با کندی پیش می رود.

اداره طالبان تنها در صورت داشتن پاسپورت به افغان ها اجازه خروج از کشور را می دهد، اما به ندرت افغان ها می توانند، پاسپورت به دست بیاورند. همچنین طالبان در حال حاضر مانع اجرای توافقنامه بین آلمان و پاکستان که در آن حکومت آلمان به انتقال به موقع بسیاری از افراد آسیب پذیر از افغانستان از طریق پاکستان تعهد کرده بود، می شوند. در اوایل ماه جون امسال بین انالنا بئربوک وزیر خارجه آلمان و همتایان پاکستانی اش توافق صورت گرفته بود که براساس آن زمینه سفر کارمندان محلی حتی بدون پاسپورت به کشور همسایه مساعد میگردد. وزارت خارجه فدرال همچنان با کشورهای دیگر نیز به منظور باز کردن مسیرهای اضافی زمینی و هوایی دیگر، در تماس است. برای همه مسیرهای خروجی عدم داشتن پاسپورت اما "یک مشکل بزرگ" است.

طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ قدرت را در کابل به دست گرفتند. آنها با مقاومت اندکی از جانب نیروهای مسلح افغان، که اردوی آلمان نیز به آموزش آنها کمک کرده است، مواجه گردیدند. اردوی آلمان در ماه جولای سال ۲۰۲۱ سریع‌تر از آنچه برنامه شده بود، افغانستان را ترک کرد. آلمان جدول زمانی را که ایالات متحده امریکا تعیین کرده بود، دنبال کرد. زمانی که طالبان کابل را تصرف کردند، آلمان نیز در یک ماموریت تخلیه نظامی بین المللی در میدان هوایی کابل در نیمه دوم ماه آگست شرکت داشت. در میدان هوایی کابل در جریان این روند تخلیه وضعیت برای افغان های که می خواستند کشور شانرا ترک کتتد نهایت دراماتیک بود. کشورهای درگیر در ماموریت افغانستان از آن زمان تاکنون تلاش کرده اند هرچه زود، افغان های آسیب پذیر را به جای امن انتقال دهند. در مقایسه بین المللی، براساس گزارش رسانه آلمانی "بیلد ام زونتگ" آلمان در وضعیت بهتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی قرار دارد. اگر افراد آسیب پذیری که تاییدی پذیرش را از جانب حکومت آلمان به دست آورده اند، موفق به خروج از افغانستان گردند، نمایندگی های دیپولوماتیک آلمان در خارج برای شان ویزای آمدن به آلمان را می دهند.

به گفته وزارت خارجه فدرال، حدود ۲۱۴۰۰ کارمند محلی، افراد آسیب پذیر و اعضای خانواده هایشان ویزا به دست آورده اند.

 

در همین زمینه