تصویری از مهاجران افغان در مرز یونان و ترکیه. عکس: آرشیف
تصویری از مهاجران افغان در مرز یونان و ترکیه. عکس: آرشیف

نیروهای ساحلی ترکیه ادعا دارند که در سه رویداد جداگانه در سواحل دریای اژه، ۱۵۰ مهاجر را نجات داده‌اند. این نیروها از یافتن جسد سه مهاجر نیز خبر می‌دهند.

روزنامه محافظه‌کار و اسلام‌گرای ینی شفق به نقل از اعلامیۀ گارد ساحلی ترکیه می‌گوید که ۱۵۰ مهاجر توسط نیروهای مرزی یونان به صورت «غیر قانونی» به ترکیه برگردانده شده‌اند که در این میان سه تن جان باخته اند.

گارد ساحلی ترکیه گفته است که هشت «مهاجر غیر قانونی» را در حالی نجات داده اند که جسد یکی از آن‌ها روی آب بوده است.

همچنان به گفتۀ گارد ساحلی، جسد دو مهاجر در پی عملیات جستجو و نجات نیروهای ترکی از دریا به دست آمده است.

به اساس اطلاعات ارایه شده از سوی گارد ساحلی ترکیه، مهاجران نجات یافته در اظهارات شان گفته‌اند که نیروهای یونانی یازده تن از این مهاجران را پس از عبور جزیرۀ یونانی خیوس دوباره به آب پرتاب کرده اند.

هچنان گارد ساحلی ترکیه می‌افزاید که ۱۳۸ مهاجر دیگر را در سواحل کارابرون، دیکیلی و کیسمی ازمیر نجات داده اند.

این نیروها ادعا دارند که مقامات یونانی پنج قایق حامل مهاجران را به صورت «غیر قانونی» به آب‌های ترکیه بازگردانده اند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که نیروهای دریایی ترک جلو ۳۸ مهاجری را گرفته‌اند که می‌خواستند از ساحل منظقۀ دکیلی ازمیر سفر خود را آغاز کنند.

به گفتۀ مقامات ترک، تمامی مهاجران برای رسیدگی بیشتر به نهادهای مهاجرتی در شهرها معرفی شده اند.

بیشتر بخوانید: نجات شمار زیادی از مهاجران از آب‌های مدیترانه و اژه

گارد ساحلی ترکیه سه مهاجر دیگر را نیز در منطقۀ بدروم در جنوب غربی استان موغلا نجات داده اند که گفته می‌شود از آب‌های یونان رانده شده‌اند. این مهاجران که اکنون در بیمارستان به سر می‌برند، به گارد ساحلی ترکیه گفته اند که از سوی نیروهای یونانی مورد خشونت فزیکی قرار گرفته اند.

ترکیه همواره یکی از کشورهای بوده است که مهاجران فراری از جنگ و خشونت، مسیر آن را برای رسیدن به کشورهای اروپایی مساعد دانسته‌اند.

بیشتر بخوانید: بیش از صد مهاجر در آب‌های یونان نجات داده شدند

مقامات ترک همواره نیروهای دریایی یونان را به برگراندن غیر قانونی مهاجران به ترکیه و به خطر انداختن جان آن‌ها متهم کرده است. این در حالی است که ترکیه خود نیز مهاجران بدون سند را از قلمرو خویش می‌راند.

به گفته وزارت داخله ترکیه از آغاز سال روان حدود ۵۹ هزار مهاجر غیرقانونی از این کشور اخراج شده‌اند. این رقم نسبت به سال گذشته در همین مدت ۱۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. مقام‌های ترکیه گفته‌اند ۳۵۷۲۸ که تن از اخراج شدگان افغان‌ها بوده‌اند که توسط ۱۴۴ پرواز چارتر به افغانستان فرستاده شده‌اند.

 

در همین زمینه