سازمان امدادی «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» در افغانستان سخن گفته است
سازمان امدادی «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» در افغانستان سخن گفته است

سازمان امدادی «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» در افغانستان سخن گفته است. بر اساس تحقیقی که این سازمان انجام داده است، شمار زیادی از کودکان افغان از گرسنگی، افسردگی و اضطراب رنج می‌برند.

بر اساس یک تحقیق، یکسال بعد از قدرت گیری دوباره طالبان در افغانستان بسیاری از کودکان افغان از گرسنگی، افسردگی و اضطراب رنج می‌برند. چنانچه موسسه امدادی نجات کودکان «سیف د چلدرن» روز چهارشنبه در برلین اعلام کرد‌، به خصوص وضعیت دختران در این کشور که از بحران شدید اقتصادی نیز رنج می‌برد، وخیم است. 

کریس نیامندی، مدیر بخش افغانستان سازمان «سیف د چلدرن» از «فاجعه حقوق اطفال» سخن گفته و خواستار کمک‌های بشری بیشتر برای این کشور شده است. او افزوده است که علاوه بر این باید جامعه جهانی راهی برای حمایت از اقتصاد و احیاء سیستم بانکی بیابد.

در گزارشی که به روز چهارشنبه از سوی این سازمان منتشر شده است بر اساس معلومات ارائه شده، داده‌های مربوط به کودکان و مراقبین یا پرستاران از تقریبا ۱۴۵۰ خانوار افغان می‌شود.  

بر این اساس ۹۷ درصد خانواده‌های پرسش شده در ماه می و جون گفته اند کودکانشان دسترسی به غذای کافی ندارند. دختران نسبت به پسران غذای کمتری دریافت می‌کنند. ۲۶ درصد دختران و۱۶ درصد پسران علائمی از افسردگی داشته اند. شمار زیادی از نوجوانان نیز از اضطراب رنج می‌برند. 

 چنانچه این مطالعه نشان می‌دهد ایدئولوژی طالبان به خصوص دختران را متاثر کرده است. بیش از ۴۵ درصد دختران مصاحبه شونده نمی‌توانند به مکتب بروند. بسیاری از دختران در سطوح متوسطه و بالاتر به دلیل ممنوعیت از سوی طالبان و دلایل اقتصادی از رفتن به مکتب بازمانده اند. یک پنجم پسران مصاحبه شنونده گفته اند که به مکتب نمی‌روند. 

مانند دوره اول حکومتداری طالبان در افغانستان در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی، طالبان مانع حضور زنان و دختران در بخش عظیمی از زندگی عمومی و اجتماعی شدند. مکاتب متوسطه و لیسه‌های دخترانه مسدود مانده اند. بحران شدید اقتصادی نیز افغان‌ها را متاثر کرده است.

 این وضعیت با تحریم‌های بین المللی نیز تشدید شده است. از جمله ایالات متحده امریکا و بانک جهانی بعد از قدرت گیری دوباره طالبان در افغانستان در نیمه ماه آگست سال گذشته میلادی‌، دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را منجمد کردند.   

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری


 

در همین زمینه