واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس
واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس

پس از غرق شدن یک قایق پناهجویان در شرق دریای مدیترانه، گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه به جستجوی ده ها مهاجر گمشده ادامه داده است. گارد ساحلی یونان گفته است که مهاجران نجات یافته اکثر شان افغان ها، عراقی ها و ایرانی ها اند.

بعد از اینکه گارد ساحلی یونان در ابتدا از ۵۰ پناهجوی مفقود شده صحبت کرد، بعداً نیکوس کوکالاس سخنگوی گارد ساحلی گفت که احتمال می رود تعداد بسیار کمتری مفقود باشند. شبکه تلویزیونی دولتی یونان (ای آر تی) اما گزارش داد که بین ۳۰ تا ۶۰ نفر در قایق بودند. به گفته گارد ساحلی، ۲۹ نفر نجات یافتند.

پس از اینکه قایق از سواحل ترکیه در نزدیکی جزایر یونانی کارپاتوس و رودس واژگون شد، گارد ساحلی شروع به جستجو افراد مفقود کرد. یکی از مقامات گارد ساحلی روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «بر اساس گزارش ها ۲۹ نفر نجات یافته، ۸۰ نفر در قایق بودند، بنابراین تا ۵۰ نفر مفقود شده اند.» سخنگوی گارد ساحلی کوکالاس بعداً گفت که "ممکن نیست که قایق بتواند ۸۰ نفر را حمل کند."

گارد ساحلی پیش از این اعلام کرده بود که افغان ها، عراقی ها و ایرانی ها در میان نجات یافتگان هستند. بر همین اساس این قایق از شهر آنتالیا ترکیه حرکت کرده بود و به سمت ایتالیا در حرکت بود.

عملیات امداد و نجات و جستجوی مفقودین به دلیل وزش باد شدید با مشکل مواجه شده بود. عبور خطرناک از ترکیه به یونان با قایق های اغلب غیرقابل تردد از طریق دریای اژه هر ساله جان بسیاری از پناهندگان را می گیرد.

از ماه جنوری به این طرف، ۶۴ نفر در شرق مدیترانه جان خود را از دست داده اند و طبق آمار سازمان بین المللی مهاجرت  (IOM)، ۱۱۱ نفر در سال ۲۰۲۱ به این طرف جان خود را از دست داده اند.

 

در همین زمینه