مهاجران در حال جا به جا شدن در یک کامیون. عکس: رویترز/پاسکال روسینیول
مهاجران در حال جا به جا شدن در یک کامیون. عکس: رویترز/پاسکال روسینیول

نیروهای رومانیایی روز چهار شنبه بیش از صد مهاجر را در پاسگاه مرزی نادلاک که در دو کامیون جا به جا شده بودند، دستگیر کردند.

 این نیروها می‌گویند که به روز چهار شنبه ۷۵ مهاجر سوار در یک کامیون را در منطقۀ سرحدی نادالاک۲ دستگیر کرده‌اند.

پولیس سرحدی آراد گفته است که ماموران سرحدی در یک ایست بازرسی ۷۵ مهاجر مخفی شده در یک کامیون را در حالی پیدا کردند که رانندۀ رومانیایی قرار بود در این کامیون درازه و پنجره‌های پی‌ وی سی را از رومانیا به ایتالیا منتقل کند.

در همین حال این نیروها، در ساعات بعدتر کامیون دیگری را متوقف می‌کنند و ۲۸ تن مهاجر را در حالی شناسایی و دستگیر می‌کنند که در میان قطعات موتر جا به جا شده بودند. گفته می‌شود که رانندۀ این کامیون قصد داشت مهاجران را به ایتالیا منتقل کند.

مقامات رومانیایی گفته اند که ۱۰۳ مهاجر دستگیر شده در این دو رویداد، برای تحقیقات بیشتر به فرماندهی پولیس منتقل شدند. همچنان پولیس رومانیا گفته است که این مهاجران شهروندان پاکستان، هند و بنگلادش هستند که می‌خواستند از این طریق خود را به منطقۀ شنگن برسانند.


این در حالی است که به روز دوشنبۀ همین هفته نیز؛ نیروهای رومانیایی ۵۰ مهاجر را در یک ایست بازرسی در منطقۀ پتیا دستگیرکردند که هفت تن از آن‌ها قبلاً در رومانیا درخواست پناهندگی داده بودند و ۳۱ تن دیگر شان مجوز کار در رومانیا را نیز داشتند.

به اساس گزارش‌های نشر شده، مهاجران همواره تلاش می‌کنند تا از مسیر رومانیا و صربستان وارد مجارستان شده و در نهایت به اروپای غربی برسند.

به اساس اعلامیۀ مقامات مجارستان، تنها از آغاز سال جاری تا اواخر ماه جون، از ورود نزدیک به ۱۵۰ هزار مهاجر به این کشور جلوگیری کرده‌اند.

قابل یادآوری است که نهادهای حقوق بشری و فعالین حقوق مهاجران، نیروهای مرزی مجارستان را بارها به رفتار خشونت‌آمیز با مهاجران و عقب راندن غیر قانونی آن‌ها متهم کرده است.


 

در همین زمینه