انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال
انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال

بر اساس معلومات وزارت خارجه آلمان قرار است در سفر وزیر خارجه پاکستان به برلین علاوه بر دیگر موضوعات در مورد گزینه های خروج همکاران محلی پیشین نیروهای آلمانی از افغانستان صحبت شود.

این سیاستمدار حزب سبزهای آلمان روز یک شنبه در برلین گفته است که با توجه به رفتار محدود کننده طالبان در افغانستان اوضاع خوب به نظر نمی‌رسد. اما او بسیار امیدوار است که بتوان در هفته‌های آینده هزاران نفر دیگر را از طریق پاکستان از این افغانستان خارج کرد. 

قرار بود بئربوک روز دوشنبه از زرداری در برلین استقبال کند. زرداری به دلیل سیلاب‌های اخیر در پاکستان سفر به برلین را به تاخیر انداخته است.

در حال حاضر طالبان از عملی شدن توافق آلمان و پاکستان برای خروج افراد نیازمند محافظت از افغانستان جلوگیری می‌کنند. حکومت آلمان امیدوار بود که براساس این توافق در مدت کوتاهی شمار زیادی از کسانی که وعده پذیرش آلمان را دریافت کرده اند، بتوانند از افغانستان خارج شوند.

در دیداری که در اوایل ماه جون میان بئربوک و همتای پاکستانی‌اش در اسلام آباد صورت گرفت، توافق شد که برای کارمندان محلی سابق نیروهای آلمانی حتی بدون پاسپورت نیز امکان سفر به این کشور همسایه مهیا گردد.

جریان تخلیه افغان ها از افغانستان
جریان تخلیه افغان ها از افغانستان

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به یکی از شهروندان آلمان که پرسید چگونه او می‌تواند با پاکستان همکاری کند، در صورتی که این کشور در برابر ارزش‌های غربی ایستاده است، گفت که مساله بر سر حفظ تعادل است و او «چک سفید» صادر نمی‌کند و در مورد اختلاف نظرها به وضوح صحبت می‌کند.

وزیر خارجه آلمان همچنان افزوده است: «اگر بخواهم انسان‌ها را به امن بیاورم، باید با کشورهایی مانند قطر، پاکستان و چند کشور همسایه دیگر صحبت کنم. چرا که آنها (افغان‌های در معرض خطر) باید در نخست از سرحد کشور خود عبور کنند.»

 بئربوک تاکید کرده است: «ما [با این کشورها] مشترکاً کار می‌کنیم، چرا که در غیر این صورت برای انسان‌های کمی که می‌توانم از این کشور خارج کنم، نیز هرگز امکانات خروج وجود ندارد.»

بیش از یک سال از قدرت گیری طالبان در افغانستان می‌گذرد و هنوز هم صدها تن از کارمندان محلی پیشین ادارات آلمانی و خانواده‌های شان در افغانستان در انتظار پذیرش در آلمان به سر می‌برند.

معلومات اخیر مقام‌های آلمان نشان می‌دهد که اکثر این کارمندان محلی سابق، زمانی با اردوی آلمان کار می‌کرده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه