مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز
مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز

نزدیک به ۱۳۰۰ مهاجر در یک روز از کانال مانش عبور کردند و وارد بریتانیا شدند. از آغاز سال، ۲۲۶۷۰ مهاجر از مسیر کانال مانش به بریتانیا رفته‌اند.

۱۲۹۵ تن، رقم جدید مهاجرانی است که توانسته‌اند در یک روز از طریق کانال مانش به بریتانیا بروند. به گزارش سیمون جونز، گزارشگر بی بی سی، این مهاجران در ۲۷ کشتی کوچک و در نوبت‌های مختلف از کانال مانش عبور کرده‌اند.


خبرگزاری آسوشتیدپرس نوشته است که از آغاز سال ۲۲۶۷۰ مهاجر از مسیر کانال وارد بریتانیا شده‌اند. این رقم حدود دو برابر سال گذشته (۱۲۵۰۰) در همین مدت است.

پییر روک، از انجمن مسافرخانه مهاجران در کاله به خبرگزاری فرانسه گفت که وضعیت مساعد آب و هوا یکی از دلایل افزایش رقم عبور مهاجران از کانال مانش است.

از سال ۲۰۱۸ که مقام‌های فرانسوی بندر کاله و تونل زیردریایی مانش را به روی مهاجران بستند، کانال مانش به مسیر عمده مهاجرت به انگلستان بدل شده است.

تلاش بریتانیا برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی

یک سخنگوی حکومت بریتانیا گفته است که افزایش عبور مهاجران «پذیرفتنی نیست» و باید محدودیت‌های جدی در این زمینه اعمال گردد. در ماه اپریل، بریتانیا اعلام کرده بود که مهاجران غیرقانونی و تازه وارد به این کشور به رواندا انتقال داده خواهند شد اما دادگاه حقوق بشر اروپا این تصمیم را غیرقانونی خوانده است.

در همین مورد: نمایندگان پارلمان در بریتانیا از حکومت راجع به تاثیرات بازدارنده اخراج مهاجران به رواندا سوال می کنند

سازمان عفو بین المللی مواضع رسمی در برابر مهاجران را «شرم آور» خوانده و خواهان «پیشنهاد راه‌های امن» برای مهاجرت شده است.

بر اساس ارقام سازمان بین المللی مهاجرت، از سال ۲۰۱۴ تا کنون دستکم ۲۰۳ مهاجر در مسیر مهاجرت به بریتانیا مرده یا ناپدید شده‌اند.

 

 

در همین زمینه