آگست ۲۰۲۱ رسیدن افغان های تخلیه شده از افغانستان در امارت متحده عربی (عکس آرشیف)
آگست ۲۰۲۱ رسیدن افغان های تخلیه شده از افغانستان در امارت متحده عربی (عکس آرشیف)

افغان‌هایی که بعد از تخلیه از افغانستان در حدود یک سال پیش در یک مجتمع در امارات متحده عربی جابجا شده و در بی‌سرنوشتی بسر می‌برند، دست به تظاهرات زدند. آن‌ها می‌گویند روند اسکان مجدد آن‌ها کند و مبهم است.

صدها افغان در روزهای دوشنبه و سه شنبه در حالی که شعارهایی را با خود حمل می‌کردند، در امارات متحده عربی تظاهرات کردند. دو تن از افغان‌های اشتراک کننده به رویترز گفتند که هزاران تن در انتظار اسکان مجدد در ایالات متحده و سایر کشورها هستند. 

تصاویر و ویدئوهای این رویداد که در اختیار رویترز قرار گرفته، کودکان، زنان و مردانی را نشان می‌دهد که در داخل محوطه مجتمع زندگی شان در ابوظبی که به عنوان شهر بشردوستانه امارات شناخته می شود، در گرمای ۳۸ درجه سانتی گراد تظاهرات می‌کنند. 

در این تصاویر دیده می‌شود که یک پسر بنر کوچکی در دست دارد که در آن نوشته شده است: «یک سال کافی است!»

مردان و کودکانی که در این ویدیو دیده می‌شوند، شعار می‌دهند که «ما عدالت می‌خواهیم». آن ها چشم بندهای سفید رنگی را پوشیده بودند که کلمه «آزادی» روی آنها نوشته شده بود. مردان و کودکان دست خود را بسته بودند و برخی از افغان‌های معترض گفتند که این یک اعتراض آشکار به شرایط زندان مانند زندگی شان در این کمپ است. 

امارات متحده عربی می‌گوید متعهد است تا اطمینان حاصل شود که افغان‌های تخلیه شده می توانند در امنیت و آبرومندانه زندگی کنند. 

یکی از معترضان که نخواست نامش فاش شود گفت: «نزدیک به یک سال است که ما در اینجا بازداشت استیم. این کمپ مانند یک زندان مدرن است. هیچ کس اجازه بیرون رفتن ندارد، کسی نمی داند چه زمانی ما در کشور دیگری به طور دایم مسکن گزین می شویم.»

یک مقام اماراتی پذیرفت که مهاجران در این کمپ مایوس شده اند و افزود که ابوظبی در حال همکاری با سفارت ایالات متحده امریکا برای اسکان مجدد در ایالات متحده و یا یکی از کشورها دیگر است. این مقام گفت که اسکان مجدد بیشتر از آنچه ابوظبی می‌خواست، طول می‌کشد. 

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که واشنگتن در حال شناسایی افغان هایی است که ممکن است واجد شرایط اسکان مجدد در این کشور باشند و در این راستا به طور خستگی ناپذیر کار می‌کند تا «در مورد استندردها و بررسی های دقیق» اطمینان حاصل شود. 

بیش از ۱۰ هزار افغان از ابوظبی به ایالات متحده نقل مکان کرده اند و واشنگتن با امارات متحده عربی و کشورهای دیگر در حال هماهنگی در مورد «گزینه های اسکان مجدد» هستند تا راهی را برای اسکان کسانی که واجد شرایط اسکان در ایالات متحده نیستند، پیدا نمایند. 

در ماه فبروری سال جاری تظاهرات در این مجتمع زمانی آغاز شد که به نظر می رسید اسکان مجدد متوقف شده است. این تظاهرات سبب شد تا یک مقام وزارت خارجه امریکا از این کمپ دیدن کند. این مقام وعده داده بود که تمام افغان ها تا ماه اگست اسکان مجدد خواهند شد. 

روند اسکان مجدد بلافاصله پس از این دیدار از سر گرفته شد. در آن زمان تخمین زده می شد که ۱۲ هزار افغان در این کمپ و نزدیکی های آن حضور دارند.

در ماه اگست سال گذشته، زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شدند، طالبان حکومت تحت حمایت ایالات متحده را در افغانستان سرنگون کردند. 

پس از آن، ایالات متحده امریکا بیش از ۸۵ هزار افغان را از افغانستان تخلیه کرد که بیشتر آنها در خاورمیانه جابجا شدند. 

روند پیچیده

دو تن از افغان هایی که با رویترز مصاحبه کرده اند گفته اند که صحت روانی کسانی که در این کمپ به شدت کنترول شده زندگی می کنند، به دلیل بی سرنوشتی وخیم است. هر دو گفتند که نمی دانند چه زمانی اسکان مجدد می شوند. 

مقامات اماراتی گفتند کسانی که در این مجمع جابجا شده اند از مسکنی با کیفیت بالا، خدمات بهداشتی و صحی، مشاوره، آموزش و خدمات غذایی برخوردارند. 

ائتلافی بنام AfghnEvac که به صورت داوطلبانه تشکیل شده و برای تخلیه افغان ها در ایالات متحده دادخواهی می کنند، در توییتر نوشت که روند تخلیه متوقف نشده و آنهایی که در کمپ ابوظبی جابجا هستند، به ایالات متحده و یا کشورهای دیگر منتقل خواهند شد. 

مقامات ایالات متحده می گویند دوسیه های کسانی که قبل و یا بعد از خروج امریکا تخلیه شده اند، پیچیده است. 

بعضی ها هیچ مدرک هویتی ندارند و باید قبل از اسکان مجدد یک روند بررسی را طی کنند. در حالی که برخی از افغان ها هیچ ارتباطی با ایالات متحده یا کشورهای دیگر دیگر ندارند، تا به این کشورها منتقل شوند. 

مقامات ایالات متحده گفتند که هیچ کسی جبراً وادار به برگشت به افغانستان نخواهد شد، اما برخی از افغان ها بعد از ماه ها انتظار به صورت داوطلبانه از امارات متحده عربی به افغانستان برگشته اند. 

 

در همین زمینه