پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند
پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند

مقام های یونان می‌گویند که نیروهای آنان از ورود ۲۵ هزار پناهجو و مهاجر فقط در ماه اگست امسال جلوگیری کرده اند. این پناهجویان در تلاش بوده اند که به گونه غیر اصولی وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

بر بنیاد معلوماتی که حکومت یونان منتشر کرده است، نیروهای آنان نگذاشته اند که در کمتر از یک ماه گذشته، دست کم ۲۵ هزار پناهجو و مهاجر به گونه غیراصولی وارد این کشور شوند. بر اساس اطلاعات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، این رقم سه برابر بیشتر از آمار پناهجویانی است که توانسته اند از آغاز سال روان تا حال وارد یونان شوند.

مقام های یونانی، ترکیه را متهم می‌کند که گویا پناهجویان را به این کشور هدایت می‌کند.

تاکیس تیودوریکاکوس، وزیر نظم عامه یونان گفته است که فشار در مرزهای آبی و خشکه با ترکیه "در حال تبدیل شدن به یک تهدید بسیار ویژه برای حاکمیت و امنیت یونان است."

مرتبط:ده ها مهاجر بار دیگر وارد جزیره کیترا یونان شدند

این مقام یونان در گفتگو با فرستنده تلویزیون خصوصی "آنتینا تی وی" گفت: «در جریان ماه اگست تا حال، ۲۵ هزار مهاجر غیراصولی که تلاش کرده اند از طریق مرز ترکیه و یونان وارد شوند، بسیار زیاد است.»

تئودوریکاکوس در مورد چگونگی توقف ورود این پناهجویان به یونان توضیح نداد و در مورد ارقام ماه های گذشته نیز معلومات ارائه نکرد.

مقام های ترکیه و گروه‌های مدافع حقوق بشر همواره نسبت به برخورد نامناسب نیروهای یونانی با پناهجویان شکایت می‌کنند. آنان مدعی اند که گویا گارد ساحلی یونان، پناهجویان رسیده به قلمرو این کشور را هم پس می‌فرستند. اما یونان این ادعاها را همواره رد کرده است.

بیشتر بخوانید:دو قایق حامل ده‌ها افغان به آب‌های یونان رسید

حکومت یونان به تازگی اعلام کرد که برای مقابله با هجوم پناهجویان و مهاجران حصار مرزی را در امتداد سرحد زمینی با ترکیه گسترش خواهد داد.

با این همه، سازمان ملل متحد می‌گوید که در بیش از هشت ماه گذشته حدود هشت هزار نفر توانسته اند که وارد قلمرو یونان شوند که بیشتر آنان از طریق ترکیه به این کشور آمده اند.

 

در همین زمینه