کمپ مهاجران در  برابر مرکز تیر اپل در هالند، ۲۴ اگست ۲۰۲۲. عکس از پیکچر الیانس
کمپ مهاجران در برابر مرکز تیر اپل در هالند، ۲۴ اگست ۲۰۲۲. عکس از پیکچر الیانس

در حالی که مهاجران در هالند با مشکل سرپناه روبرو هستند، مقام‌های این کشور از مرگ یک کودک در کمپ تیر اَپل خبر دادند. تحقیقات درباره مرگز این کودک جریان دارد.

وزیر عدلیه هالند روز چهارشنبه ۲۴ اگست با انتشار خبرنامه‌ای گفت که جزئیات زیادی در مورد علل مرگ کودک یاد شده در دست نیست اما «تلاش‌های اولیه نتوانستند او را نجات بدهند.»

به گفته مقام‌ها تحقیقات درباره مرگ این کودک سه ساله که با خانواده‌اش در یک «مرکز ورزشی» زندگی می‌کردند جریان دارد.

اریک وان دیربورگ، وزیر دولت در امور عدلی هالند در پیامی در تویتر از مرگ کودک مهاجر اظهار تاسف کرد.


مرگ این کودک درست هنگامی روی داده که ناتوانی مقام‌های هالندی در ایجاد مراکز پذیرایی و تامین سرپناه برای مهاجران به یک بحران بدل شده است. این بحران از زمان ورود مهاجران اوکراینی به هالند در طول شش ماه گذشته حادتر شده است.

در همین باره: دولت هالند باید به دلیل اسکان نامناسب و غیر انسانی پناهجویان در برابر محکمه جواب گوید

بنابر گزارش‌ها وضعیت در مرکز تر اپل، مهمترین مرکز پذیرایی ابتدایی از مهاجران، نگران کننده است. این مرکز ظرفیت پذیرایی از ۲۰۰۰ مهاجر را دارد اما چندین هفته به این سو به علت ازدحام بیش از حد، مهاجران مجبورند در بیرون بخوابند.

روز پنجشنبه شمار مهاجرانی که در کیسه‌های خواب روی زمین خوابیده بودند حدود ۷۰۰ تن اعلام شد. تعدادی از مهاجران، مانند خانواده کودک مرده، در یک مرکز ورزشی جابجا شده‌اند.

اوان اوبراین، عکاس آزاد، تصاویری از کمپ مهاجران در برابر مرکز تیر اپل را منتشر کرد که در آن تشناب‌های مورد استفاده مهاجران در وضعیت نامساعدی دیده می شود.


روز پنجشنبه سازمان داکتران بدون مرز اعلام کرد که برای اولین بار فعالیت خود در هالند را با اعزام یک تیم صحی به تیر اپل آغاز کرده است.

این سازمان وضعیت کنونی در مرکز مهاجران در هالند را با وضعیت کمپ موریا در یونان مقایسه کرده و نوشته است که تعدادی از مهاجران از یک هفته به اینسو نتوانسته‌اند دوش بگیرند.

شهردار گرونینگن از ساکنان این شهر درخواست کرده برای کاهش فشار بر مرکز تیر اپل در خانه های شان از مهاجران پذیرایی کنند.

در همین باره: هالند مهاجران را در کشتی‌های بزرگ اسکان می‌دهد

 

در همین زمینه