دروسکینین کای، لیتوانیا، ۴ نومبر سال ۲۰۲۱، کارگران در مرز با بلاروس، یک حصار به ارتفاع چهار متر می سازند./عکس: REUTERS/Janis Laizans
دروسکینین کای، لیتوانیا، ۴ نومبر سال ۲۰۲۱، کارگران در مرز با بلاروس، یک حصار به ارتفاع چهار متر می سازند./عکس: REUTERS/Janis Laizans

لیتوانیا به قصد جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی، در سرحد با بلاروس یک حصار مرزی را احداث کرد. در سال روان مهاجرت غیرقانونی به این کشور که عضو اتحادیه اروپا است، شدیدا افزایش یافته است.

اینگریدا سیمونیت، نخست وزیر لیتوانیا روز دوشنبه در برابر خبرنگاران از احداث یک مانع چهار متری خبر داد که از سیم خاردار تشکیل شده است. این حصار به درازای حدود ۵۵۰ کیلومتر در امتداد مرز ۷۰۰ کیلومتری جریان دارد.

سیمونیت گفت، احداث یک حصار در امتداد تمام مرز «از نظر تکنیکی غیرممکن» است. چون این مرز از دریاچه ها و رودخانه ها می‌گذرد.

بیشتر بخوانید: یونان دیوار مرزی با ترکیه را ۸۰ کیلومتر گسترش می‌دهد

در سال روان مهاجرت غیرقانونی به این کشور اتحادیه اروپا به شدت افزایش یافته است. حدود ۴۲۰۰ تن که بیشتر از کشورهای خاورمیانه و افریقا هستند با عبور از مرز خود را از بلاروس به لیتوانیا رساندند.

غرب بلاروس و متحدش روسیه را متهم می‌کند که به صورت عمدی باعث افزایش شمار مهاجران می‌شوند و این را بخشی از یک جنگ «دوگانه» می‌داند. حکومت بلاروس در مینسک این اتهام را رد می‌کند.

سیمونیت، نخست وزیر لیتوانیا اعلام کرد، حکومتش به سیاست سختگیرانه مهاجرت ادامه خواهد داد.

 حکومت لیتوانیا در ویلنیوس، پایتخت این کشور متهم شده است که مهاجران را با استفاده از روش غیرقانونی «Pushbacks» (به عقب راندن) از مرز رد می‌کند.

روز شنبه، پُسته های مرزی لیتوانیا نگذاشتند که ۱۲۵ مهاجر از مرز عبور کنند. این بزرگترین رقم از آغاز سال تا به حال است.

بیشتر بخوانید: مرزبانان پولند: حصار در مرز بلاروس مانع ورود مهاجران به اتحادیه اروپا شده است

پولند در اواخر ماه جون احداث یک دیوار مرزی با بلاروس، کشور همسایه اش را به پایان رساند. افزون بر این حکومت این کشور در وارسا، قوانین مربوطه را تغییر داد و اجازه به عقب راندن مهاجران از مرز را نیز صادر کرد.

استفاده از روش موسوم به «Pushbacks» براساس قوانین بین المللی غیرقانونی است. چون با این روش، از ارائه درخواست پناهندگی پناهجویان به وسیله زور جلوگیری می‌شود. 

 

در همین زمینه