تیم امدادی سازمان داکتران بدون مرز در مرکز تیر اپلدر هالند، ۲۸ اگست ۲۰۲۲. عکس از پیکچر الیانس
تیم امدادی سازمان داکتران بدون مرز در مرکز تیر اپلدر هالند، ۲۸ اگست ۲۰۲۲. عکس از پیکچر الیانس

صدها مهاجر که در برابر مرکز مهاجران تیر اپل در شمال هالند در وضعیت ناگواری به سر می‌بردند، به مراکز دیگر انتقال داده شدند. چند روز پیشتر یک کودک در این مرکز جان داد.

سخنگوی اداره مهاجرت هالند روز شنبه گفت که عملیات انتقال این مهاجران روز جمعه گذشته انجام شد و مهاجران در مراکز دیگر جابجا شدند.

وضعیت ناگوار مهاجران در مرکز تیر اپل طی هفته گذشته مورد انتقاد شدید رسانه‌ها و سازمان‌های خیریه قرار گرفته بود. حدود ۲۰۰۰ مهاجر در داخل این مرکز و بیشتر از ۷۰۰ تن دیگر نیز در خیمه‌های بیرون از آن به سر می‌بردند.

بیشتر مهاجران انتظار داشتند بعد از بررسی دوسیه‌های شان، به آنان سرپناه داده شود. تعدادی از این مهاجران از بیم آن که مبادا نوبت خود را در صف انتظار از دست بدهند از عملیات انتقال جا ماندند.

هفته گذشته بعد از آن که خبر مرگ یک کودک در مرکز تیر اپل منتشر شد، سازمان داکتران بدون مرز اعلام کرد که فعالیت‌هایش را در این مرکز آغاز می‌کند.

در همین باره: مشکل سرپناه در هالند: مرگ یک کودک در یک مرکز مهاجران

وضعیت «شرم آور»

مارک روت، نخست وزیر هالند وضعیت در تیر اپل را «شرم آور» خواند و تعهد کرد که برای بهبود وضعیت تلاش خواهد کرد.

مقام‌های هالندی گفته اند که بحران کنونی به دلیل کمبود کارمند و سرپناه برای مهاجران تشدید یافته است. به گفته این مقام‌ها، قرار است برای حل فوری مشکل سرپناه برای مهاجران، یک مرکز نظامی، یک کشتی و خوابگاه دانشگاه تو دیلفت به عنوان سرپناه در اختیار مهاجران قرار گیرد.

حکومت هالند همچنین اعلام کرده است که به گونه کوتاه مدت، قرارداد پذیرش سالانه ۱۰۰۰ مهاجر از ترکیه را به حال تعلیق در می‌آورد.

حدود ۱۶ هزار پناهجوی پذیرفته شده در هالند به دلیل کمبود سرپناه در مراکز پناهجویان زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دولت هالند باید به دلیل اسکان نامناسب و غیر انسانی پناهجویان در برابر محکمه جواب گوید

 

در همین زمینه