یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه در منطقه دغوبایزید در شرق ترکیه
عکس از Reuters/U. Bektas:
یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه در منطقه دغوبایزید در شرق ترکیه عکس از Reuters/U. Bektas:

سازمان عفو بین‌الملل نیروهای مرزی ایران و ترکیه را به قتل ۱۴ مهاجر افغان در یک سال اخیر متهم کرده است. این سازمان گفته است که نیروهای مرزی دو کشور مهاجران افغان را با خشونت عقب می‌زنند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری که روز چهارشنبه منتشر شد، مهاجرانی که بتوانند خود را به ایران یا ترکیه برسانند، در این کشورها در معرض خطر "بازداشت خودسرانه، شکنجه و دیگر اشکال بدرفتاری قرار می گیرند".

در این گزارش آمده است که مواردی هم وجود دارد که مرزبانان ترک یا ایرانی مستقیماً به سمت مهاجران شلیک کرده اند.

به گفته سازمان عفو بین الملل، حداقل ۱۲ مهاجر افغان از ماه آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شده اند، زیرا نیروهای امنیتی ایران مکرراً به سمت موترهای مملو از مهاجران شلیک کرده اند. در این گزارش آمده که مرزبانان ترکیه نیز علیه مهاجران افغان از سلاح گرم استفاده کرده اند که در نتیجه سه نفر کشته شده اند.

هیچ یک از ۷۴ افغان که سازمان عفو بین الملل برای تهیه این گزارش با آنها مصاحبه کرده است، نتوانسته در یکی از این دو کشور درخواست پناهندگی بدهد. تقریباً همه پاسخ دهندگان گفته اند که روزها و گاهی ماه ها در بازداشت خودسرانه نیروهای ایرانی و ترکی بوده اند.

;پس از به قدرت رسیدن دوباره گروه طالبان در افغانستان (۱۵ اوت ۲۰۲۱)، بسیاری از شهروندان این کشور مجبور به ترک دیار خود شدند. شمار زیادی از پناهجویان افغان به کشورهای غربی، برخی به هند و پاکستان و تعداد هم به ایران رفتند.
;پس از به قدرت رسیدن دوباره گروه طالبان در افغانستان (۱۵ اوت ۲۰۲۱)، بسیاری از شهروندان این کشور مجبور به ترک دیار خود شدند. شمار زیادی از پناهجویان افغان به کشورهای غربی، برخی به هند و پاکستان و تعداد هم به ایران رفتند.

بسیاری از این مهاجران از شکنجه و سایر بدرفتاری ها گزارش داده اند. بیشتر آن ها در نهایت به افغانستان اخراج شده اند. به گفته سازمان عفو بین الملل، ۱۱ نفر از افغان هایی که توسط مقامات ترکیه به افغانستان بازگردانده شده اند، قبلاً در یکی از شش مرکز اخراج در ترکیه نگهداری می شدند که اتحادیه اروپا برای ساخت آن کمک مالی کرده است.

فرانسیسکا ویلمار، کارشناس سیاست پناهندگی در بخش آلمانی سازمان عفو ​​بین الملل می گوید: «اتحادیه اروپا نباید مراکز اخراج را که اتباع افغان در آنها نگهداری می شوند تمویل کند، در غیر این صورت خطر شریک بودن در این نقض جدی حقوق بشر را به دنبال دارد.»

سازمان عفو بین الملل از حکومت های ترکیه و ایران خواسته است تا فوراً به عقب راندن خشونت آمیز مهاجران افغان پایان دهند. ویلمار توضیح داد که نیروهای امنیتی دو کشور باید "فورا به استفاده غیرقانونی از سلاح گرم در مرزها پایان دهند." این کارشناس سازمان عفو بین الملل از حکومت آلمان فدرال درخواست کرد که "به زودی ممکن برنامه ای را برای پذیرش پناهجویان افغان آغاز کند".

 

در همین زمینه