عکس تزئینی: یک کشتی تفریحی در امستردام. عکس از  فلیکر
عکس تزئینی: یک کشتی تفریحی در امستردام. عکس از فلیکر

هالند اعلام کرد که برای حل مشکل بی سرپناهی مهاجران در کمپ تیر اپل، دستکم یک هزار مهاجر در یک کشتی تفریحی در امستردام جابجا خواهند شد. شورای شهر امستردام روز سه شنبه ۳۰ اگست گفت که این تصمیم برای کاهش فشار در کمپ تیر اپل اتخاذ شده است.

به گفته شورا، یک کشتی در روز اول اکتوبر در مرکز صنعتی ویتیلجیک هاونکبید در امستردام لنگر خواهد انداخت تا برای مدت دستکم شش ماه از مهاجران پذیرایی کند. به گفته مقام‌ها در صورت نیاز برای حدود ۱۵۰۰ پناهجو سرپناه فراهم خواهد شد.

تصمیم شورای امستردام بعد از آن اعلام شد که در روزهای گذشته، وضعیت ناگوار مهاجران در مرکز تیر اپل طی هفته گذشته مورد انتقاد شدید رسانه‌ها و سازمان‌های خیریه قرار گرفت. حدود ۲۰۰۰ مهاجر در داخل این مرکز و بیشتر از ۷۰۰ تن دیگر نیز در خیمه‌های بیرون از آن به سر می‌بردند.

هفته گذشته یک کودک در یک سالن ورزشی در این مرکز جان خود را از دست داد.

بر أساس خبرنامه شورای أمستردام، برنامه اسکان مهاجر در کشتی را دولت تمویل می‌کند.

روتگر گروت واسینگ، مشاور شورای أمستردام در أمور اجتماعی و مهاجرت، وضعیت در کمپ تیر اپل را «دردناک» توصیف کرد و گفت : «ما باید مشکل کمبود سرپناه برای مهاجران را به صورت مشترک حل کنیم.»

حکومت هالند در ماه جون گذشته برنامه انتقال مهاجران به کشتی‌ها را مطرح کرده بود.

امستردام، بعد از ویلسن نورد، در شرق هالند، دومین شهر هالند است که مهاجران را در کشتی تفریحی جا می‌دهد. اعلام تصمیم انتقال مهاجران به کشتی در ماه جولای از سوی شهر ویلسن نورد، از سوی مدافعان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته بود.

روز جمعه گذشته، صدها مهاجر که در برابر مرکز مهاجران تیر اپل در وضعیت ناگواری به سر می‌بردند، به مراکز دیگر انتقال داده شدند.

مقام‌های هالندی گفته اند که بحران کنونی، به دلیل کمبود کارمند و سرپناه برای مهاجران تشدید یافته است.

حدود ۱۶ هزار پناهجوی پذیرفته شده در هالند به دلیل کمبود سرپناه در مراکز پناهجویان زندگی می‌کنند.

در همین باره: هالند: صدها مهاجر از مرکز تیر اپل به مراکز دیگر انتقال داده شدند

 

در همین زمینه