گارد مرزی لتونی در جریان ساخت حصار موقت سیم خاردار در مرز لتونی و بلاروس / ۲۸ سپتمبر ۲۰۲۱
گارد مرزی لتونی در جریان ساخت حصار موقت سیم خاردار در مرز لتونی و بلاروس / ۲۸ سپتمبر ۲۰۲۱

لتونی که کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو است، اعمار یک حصار دایمی را در مرز خارجی اتحادیه اروپا با بلاروس آغاز کرده است. به گفته وزارت داخله این کشور، در حال حاضر احداث چند کیلومتر نخست این حصار دایمی جریان دارد.

بربنیاد گزارش این وزارت که به حکومت لتونی در ریگا فرستاده شده است، درختان و بوته ها در حدود ۷۰ درصد از مناطق مرزی از ریشه درآورده شده اند و زمین برای ساخت این حصار آماده گردیده است. براساس این گزارش، اعمار یک زیرساخت در امتداد مرز با بلاروس به مسافت تقریبا ۱۵۰ کیلومتر برنامه ریزی شده است و برای پیشبرد آن قراردادهای ساخت و ساز بسته شده اند. ساخت راه های گشتزنی، برج های مرزی، پل های عابران پیاده و تاسیسات دیگر در شمول این زیرساخت خواهد بود.

براساس اطلاعات ارائه شده، قرار است این زیرساخت تا پایان ماه جون سال ۲۰۲۴ و اعمار حصار دایمی تا پایان ماه فبروری سال ۲۰۲۴ تکمیل شود.

قبلا به عنوان یک راه حل عاجل، در نقاط مختلف مرزی سیم های خاردار چند لایه جابجا گردیده بودند.

تصمیم ساخت یک حصار دایمی در اواخر تابستان ۲۰۲۱ گرفته شد. در آن زمان هزاران نفر تلاش کردند به طورغیرقانونی وارد اتحادیه اروپا شوند.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کند که به شکل سازماندهی شده، مهاجران را از مناطق بحرانی به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می آورد تا به این وسیله کشورهای غربی را تحت فشار قرار دهد.

 

در همین زمینه