نمایی از محکمه اداری برلین
 (عکس از picture-alliance/dpa/P. Zinken)
نمایی از محکمه اداری برلین (عکس از picture-alliance/dpa/P. Zinken)

محکمه اداری برلین، حکم اخراج یک فرد نوجوان را تایید کرد. این فرد قبلا توسط دیوان عالی ایالتی برلین به خاطرعضویت در سازمان تروریستی داعش در عراق، مجرم شناخته شده بود. او در سال ۲۰۱۵ به همراه خانواده اش به آلمان آمده و به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده بود.

محکمه اداری برلین روز سه شنبه اعلام کرد که این فرد کماکان خطری برای جمهوری فدرال آلمان به شمار می رود. محکمه با این حکم اش، تصمیم نهاد رسیدگی به أمور اتباع خارجی (Ausländerbehörde) در برلین را برحق دانست.

در ماه جون سال ۲۰۲۱، دیوان عالی ایالتی برلین، این نوجوان را به جرم عضویت در یک سازمان تروریستی و همدستی در قتل براساس قوانین ویژه مجازات نوجوانان به مجموعا پنج سال و ده ماه حبس محکوم کرد.

بیشتر بخوانید: ایالت نوردراین وستفالن آلمان انجمن افراطی «نوراسلام» را ممنوع کرد

پدر این فرد نیز به جرم ارتکاب به جرائم جنگی، قتل و عضویت در یک سازمان تروریستی خارجی به حبس عمری محکوم شد.

محکمه به این نتیجه رسید که هر دو فرد متهم در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۴ در شهر زادگاهشان موصل به داعش ملحق شده و در ماه اکتوبر همان سال در اعدام یک اسیر داعش که در ملاعام برگزار شد، همدست بودند. فرد نوجوان در برابر کمره بالای این اسیر تف و به او توهین می کند.

او در سال ۲۰۱۵ با خانواده اش به آلمان سفر کرد. همه اعضای خانواده او به عنوان پناهجو به رسمیت شناخته شدند. بعدا معلوم شد که اطلاعات ارائه شده در روند رسیدگی به درخواست پناهندگی آن ها برخلاف حقیقت بوده است.

افزون براین، دیوان عالی ایالتی برلین به این نتیجه رسید که فرد نوجوان پس از ورود به آلمان مرتکب جرائم خشونت آمیز شده است، شاهدان را مرعوب کرده و بخشی از ویدیوی اعدام را نشر کرده و به اشتراک گذاشته است. دوره حبس او در سال آینده به پایان می رسد.

بیشتر بخوانید: گزارش: تهدید تروریسم مبتنی بر اسلامگرایی در آلمان هنوز باقی مانده است

نهاد رسیدگی به أمور اتباع خارجی در برلین «Ausländerbehörde» به این نتیجه رسید که او باید اخراج شود و حالا قاضیان در محکمه اداری این حکم را تایید کرده و اعلام کردند، این که او اخیرا اقدامات و یا از اظهارنظرهای افراطی اسلام گرایانه انجام نداده است، دلیلی برای این نیست که او دیگر خطری برای مردم و جمهوری فدرال آلمان به شمار نمی آید.

 

در همین زمینه