یکی از مراکز انکر در ایالت بایرن آلمان
یکی از مراکز انکر در ایالت بایرن آلمان

یواخیم هرمان، وزیر داخله ایالت بایرن آلمان از حکومت فدرال این کشور خواهان وارد کردن تغییراتی در سیاست پناهندگی شد. شمار مهاجران از کشورهای افغانستان، سوریه و عراق در سال جاری در آلمان افزایش یافته است.

هرمان به روزنامه های گروه رسانه ای فونکه گفت: «امکان ندارد که حکومت فدرال وعده پذیرش بیشتر [پناهجویان] را بدهد، اما ایالات را در مورد انجام وظایف شان در این ارتباط تنها بگذارد.»

هرمان افزود: «در زمانی که شمار تقاضاهای پناهندگی بلند است، شروع برنامه پذیرش افغان ها، پذیرش اضافی مهاجران از ایتالیا و دیگر کشورهایی که در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا موقعیت دارند، و ایجاد انگیزه های بیشتر برای مهاجرت از طریق بهبود کمک های اجتماعی به پناهجویان، همه (ایالت ها) را تحت فشار قرار می دهد و به نفع هیچ کسی نیست.»

وزیر داخله بایرن تأکید کرد که باید «فوراً همه مسایلی که باعث افزایش مهاجرت به آلمان می شود، مورد بازنگری قرار بگیرد.»

این سیاستمدار حزب سوسیال مسیحی آلمان گفت که در پهلوی مهاجران جنگ اوکرایین، افزایش شمار تقاضاهای پناهندگی و برنامه های پذیرش جدید حکومت فدرال آلمان مشکلاتی را در ظرفیت پذیرش پناهجویان ایجاد کرده است.

بر اساس اظهارات او، در ماه های می، جون و جولای، به صورت متوسط ماهانه ۵۶۰۰ مهاجر به ایالت بایرن آمده اند. در حال حاضر حدود یک میلیون مهاجر اوکرایینی در آلمان ثبت شده اند. بخشی از آن ها دوباره به کشور شان برگشته اند.

افزون بر آن، براساس گزارش رسانه ها، آلمان بیش از ۲۰ هزار تن از کارمندان محلی پیشین و خانواده های شان را از افغانستان پذیرفته است. اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال (بامف) در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰۰ هزار تقاضای پناهندگی را ثبت کرده که اکثر آن ها از کشورهای افغانستان، سوریه و عراق بوده اند.

حکومت آلمان فدرال نیز اعلام کرده است که ۳۵۰۰ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه را در چهارچوب «میکانیسم همبستگی» اروپا می پذیرد.

ایالت بادن وورتمبرگ نیز از مشکلات در فراهم کردن اقامتگاه برای پناهجویان خبر داده است. سخنگوی وزارت داخله این ایالت به روزنامه های گروه رسانه ای فونکه گفت که اقامتگاه های اولیه این ایالت کاملاً پر شده اند.

براساس اظهارات او، تنها از آغاز ماه جولای به این سو تعداد مهاجران اوکرایینی در این ایالت دو برابر شده است.

سخنگوی وزارت داخله بادن وورتمبرگ گفت که از اواسط ماه جاری به این سو روزانه به صورت اوسط بیش از ۴۰۰ مهاجر اوکرایینی و دیگر پناهجویان به این ایالت آمده اند. او افزود که ظرفیت ها برای پذیرش پناهجویان خصوصاً در برخی مناطق جنوبی آلمان به حد نهایی خود رسیده است.

 

در همین زمینه