عکس از آرشیف/ جسد یک مهاجر در ساحل لیبیا
 December 26, 2021 | Photo: Hamza Al Ahmar/Anadolu Agency
عکس از آرشیف/ جسد یک مهاجر در ساحل لیبیا December 26, 2021 | Photo: Hamza Al Ahmar/Anadolu Agency

گارد ملی تونس از بیرون کشیدن سه جسد در نزدیک سواحل این کشور خبر داده است. این نیروها پیش از پیدا کردن این اجساد، ۱۵ مهاجر دیگر را در این منطقه رهگیری کرده بودند.

اجساد سه مهاجری که قایق شان در نزدیکی ساحل منطقه قابس در تونس غرق شده بود، پیدا شده اند. این قایق که حامل تعدادی مهاجر بود، در تلاش بود که به قلمرو اتحادیه اروپا برسد.

نیروهای تونسی پیش از بیرون کشیدن اجساد این مهاجران، ۱۵ مهاجر دیگر را که احتمالاً در همین قایق با قربانیان هم‌سفر بودند رهگیری کرده بودند. گفته می‌شود که دو نفر به ظن قاچاق این مهاجران بازداشت شده اند.

بر بنیاد معلومات رسمی، نیروهای تونس از روز جمعه به بعد در جریان چند عملیات جلو دست کم ۵۰۰ مهاجر غیر اصولی را گرفته یا [برای حفاظت از جان شان] به آنان کمک کرده اند.

مرتبط:پولیس اسپانیا هفت جسد را که احتمالا مهاجر هستند از بحر بیرون کشید

بسیاری از مهاجران از کشورهای افریقایی که قصد دارند به کشورهای اتحادیه اروپا راه یابند، سفرشان را از لیبیا و تونس آغاز می کنند. در این سفرهای بحری، اغلب از قایق های غیرمعیاری استفاده می‌شود.

فاصله میان سواحل تونس با جزیره لامپدوسا حدود ۱۳۰ کیلومتر است
Credit : Google Map
فاصله میان سواحل تونس با جزیره لامپدوسا حدود ۱۳۰ کیلومتر است
Credit : Google Map

جزیره لامپدوسا که بخشی از قلمرو ایتالیا است در فاصله ۱۳۰ کیلومتری سواحل تونس موقعیت دارد.

بر بنیاد گزارش مجمع حقوق اقتصادی و اجتماعی تونس، بیش از دو هزار کودک تونسی در میان ۱۰ هزارو ۱۳۹ مهاجری اند که از آغاز سال ۲۰۲۲ تا به حال، از کشورهای های شمال افریقا وارد ایتالیا شده اند.

بیشتر بخوانید:اجساد دو مهاجر به شمول یک کودک در برابر جزایر قناری پیدا شد

این نهاد افزوده است که در این مدت، از سفر بیش از ۱۴ هزارو ۷۰۰ مهاجر جلوگیری شده است. بیشتر این مهاجران از کشورهای جنوب صحرای افریقا بوده اند.

آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا یا "فرانتکس" گفته است که از ماه جنوری تا جولای سال روان، بیش از ۴۲ هزارو ۵۰۰ مهاجر از طریق مدیترانه مرکزی به سفر مهاجرتی شان ادامه داده اند. این رقم در مقایسه به زمان مشابه آن در سال ۲۰۲۱، ۴۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

در همین زمینه