دریای اوروس مرز میان ترکیه و یونان. مهاجران تلاش می‌کنند با قایق از این دریا وارد یونان شوند/ عکس از مهدی شبیل
دریای اوروس مرز میان ترکیه و یونان. مهاجران تلاش می‌کنند با قایق از این دریا وارد یونان شوند/ عکس از مهدی شبیل

پولیس یونان پس از یک عملیات گسترده جستجو گفته است که هیچ مهاجری را در جزیره کوچک مرزی "اوروس" (مرز ترکیه و یونان) پیدا نکرده است. تاکیس تئودوریکاکوس وزیر حفاظت از شهروندان یونان گفته است که "مقامات ترکیه از حضور مهاجران در "اوروس" برای ما خبر دادند، اما ما در این منطقه هیچ مهاجری را پیدا نکردیم".

پیش از این رادیو دولتی یونان گزارش داده بود که مرزبانان یونان و تیم های نجات صدها مهاجر را در سمت یونانی رودخانه  "اوروس" کشف کرده اند. رادیوی دولتی این خبر را براساس اطلاعات از محافل پولیس گزارش داده بود.

این که آیا این مهاجران به تنهایی توانسته اند از رودخانه عبور کنند و در یونان خود را مخفی کنند و یا این مساله یک نوع بازی اعصاب بین محافل امنیتی ترکیه و یونان و سرویس های استخبارتی هر دو کشور است، تا حال معلوم نگردیده است.

 وضعیت در امتداد مرز یونان و ترکیه از دیر زمانی بحرانی است. تلاش های مهاجران و پناهجویان که می خواهند خود را از ترکیه به یونان و در نتیجه به اتحادیه اروپا برسانند، اخیرا افزایش یافته است. بر اساس داده های یونان، در ماه آگست امسال، مانع عبور بیش از ۳۶ هزار مهاجر از رودخانه مرزی "اوروس"، گردیده اند. با توجه به هشت ماه اول سال جاری تاکیس تئودوریکاکوس، وزیر حفاظت از شهروندان یونان، از ۱۵۴ هزار نفر سخن گفته است که از ورود شان به یونان جلوگیری شده است.

سازمان های حقوق بشر، یونان را متهم می کنند که مهاجران را به صورت غیر قانونی به عقب می رانند. آتن این مساله را رد می کند و استدلال می کند که از مرزهای خود و مرزهای اتحادیه اروپا محافظت می کند.

یونان به دلیل افزایش رقم مهاجران می خواهد مرزاش با ترکیه در شمال شرق این کشور را تقریبا به طور کامل با گسترش حصار و سیم های خاردار مسدود کند.

 

در همین زمینه