در هفته های اخیر، روزانه هزاران مهاجر از ایران به افغانستان بر می‌گردند (عکس آرشیف)
در هفته های اخیر، روزانه هزاران مهاجر از ایران به افغانستان بر می‌گردند (عکس آرشیف)

مقام‌های طالبان از افزایش اخراج مهاجران افغان از ایران خبر می‌دهند و می‌گویند در یک هفته اخیر روزانه حدود ۱۵۰۰ مهاجر تنها به ولایت نیمروز رد مرز گردیده اند.

مقام های طالبان از افزایش اخراج مهاجران افغان از ایران خبر می دهند و می گویند در یک هفته اخیر روزانه حدود ۱۵۰۰ مهاجر تنها از مرز نیمروز پس فرستاده شده یا جبراً اخراج شده اند.

مولوی صدیق الله نصرت، رئیس اداره مهاجرین حکومت طالبان در ولایت نیمروز با بیان این که اخراج مهاجران از ایران افزایش یافته است، از حکومت کشور همسایه اش خواست که روند اخراج ها را «به اساس روابط انسانی و اسلامی» عیار سازد.

این مقام طالبان گفت: «روزانه ۱۵۰۰ الی ۱۶۰۰ تن از افغان ها از کشور ایران رد مرز می شوند. یک سوم افراد اخراجی مهاجرینی هستند که به گونه اجباری از سوی حکومت ایران رد مرز می شوند اما متباقی به گونه داوطلبانه به کشورشان بر می گردند.»

مشخص نیست که چه تعداد از مهاجران افغان از طریق مرز اسلام قلعه اخراج می شوند.

ایران که در گذشته نیز میزبان شمار بالای مهاجران افغان بود، بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، شاهد سرازیر شدن موج دیگری از مهاجران افغان بوده است.

گروهی از پناهجویان افغان در نزدیکی مرز ایران و ترکیه
گروهی از پناهجویان افغان در نزدیکی مرز ایران و ترکیه

برعلاوه افغان هایی که به دلیل تهدیدات امنیتی از سوی طالبان به ایران مهاجرت کرده اند، ده ها هزار تن دیگر به دلیل بیکاری و بحران اقتصادی به ایران رفته اند. علاوه بر این شماری از افغان ها تلاش می کنند از طریق ایران خود را به ترکیه رسانده و از آنجا به اروپا مهاجرت کنند.

حکومت ایران که به دلیل تحریم های غرب با دشواری های اقتصادی مواجه است، همواره تاکید کرده است که ظرفیت پذیرش مهاجران بیشتر از افغانستان را ندارد. هرچند آمار دقیق از تعداد مهاجران جدید افغان در ایران وجود ندارد، مقام های این کشور در ماه های گذشته از حدود یک میلیون مهاجر جدید سخن گفته بودند.

اما با وجود بحران سیاسی و اقتصادی در افغانستان، ایران همواره به اخراج مهاجران افغان ادامه داده است.

شماری از افغان های رد مرز شده از نحوه برخورد نیروهای امنیتی ایران شکایت می کنند. محمد اندلیب، یک تن از این مهاجران اخراج شده به دویچه وله گفت: «نیروهای امنیتی ایران بسیار ما را لت و کوب می کردند، فحش می گفتند، اصلاً رفتار خوبی نداشتند. برای ما می گفتند بروید کشور خودتان، اگر گرسنه هستید مشکل خود تان است.»

فرهاد، یک تن دیگر از این مهاجرین رد مرز شده می گوید: «دیگر تحمل شنیدن دشنام و توهین های بی شمار ایرانی ها را ندارم. خدا کند امنیت و شرایط کار در کشور خودمان فراهم شود که مجبور نشویم به خاطر یک لقمه نان این قدر شکنجه روحی را در ایران تحمل کنیم.»

یک گزارش اخیر سازمان عفو بین الملل نیز تائید کننده برخورد خشونت آمیز نیروهای ایرانی با مهاجران افغان است. در این گزارش آمده است که نیروهای ایرانی برای عقب زدن مهاجران غیرقانونی افغان حتی دست به شلیک مستقیم می زنند که در نتیجه از ماه اگست پارسال تا حالا ۱۲ تن از این مهاجران کشته شده اند.

اخراج مهاجران افغان از ایران (عکس آرشیف)
اخراج مهاجران افغان از ایران (عکس آرشیف)

مولوی صدیق الله نصرت، رئیس عودت مهاجرین اداره طالبان در ولایت نیمروز تائید می کند که هر از گاهی برخوردهای نادرست از سوی نیروهای امنیتی ایران با مهاجرین افغان صورت می گیرد.

او گفت: «بله، در این زمینه ما از طرق مختلف تحقیقات نمودیم. اغلباً کسانی از سوی نیروهای انتظامی ایران مورد تحقیر و لت و کوب قرار می گیرند که مرتکب کدام تخلفی شده باشند، اما هر از گاهی نیز گزارش شده که برخی از افغان ها بدون کدام جرمی هدف برخوردهای نادرست قرار گرفتند.»

حکومت ایران بارها آزار و اذیت مهاجران افغانستان را رد کرده است.

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه