پاکستان به تازه واردانی که خودشان را ثبت نام می کنند نیز کارت مهاجرت نمی دهد
پاکستان به تازه واردانی که خودشان را ثبت نام می کنند نیز کارت مهاجرت نمی دهد

صد ها شهروند بدون مدرک افغانستان از ماه ها به اینسو در پاکستان زندانی اند. مقام های طالبان می‌گویند که این زندانیان بر علاوه پرداخت پول وکیل، مکلف اند که برای رهایی شان به محکمه نظامی پاکستان پول بپردازند.

پولیس پاکستان صدها شهروندان افغانستان را به علت نداشتن مدرک قانونی از ماه های به اینسو در شهر کراچی در زندان نگه کرده است.

به تازگی سفارت طالبان در پاکستان گفته است که از میان سه صد شهروند زندانی افغان، چهل تن به شمول زنان و کودکان در بدل پرداخت یک یک هزار کلدار پاکستانی [برای بررسی پرونده هر فرد] به محکمه نظامی این کشور رها شده و قرار بود روز شنبه گذشته به افغانستان فرستاده شوند.

این شهروندان افغانستان مکلف اند برای رهایی شان برعلاوه پراخت پول به وکیل مدافع، مقداری پول به محکمه نظامی پاکستان نیز بپردازند.

هرچند مقام های وزارت خارجه طالبان از تلاش ها برای رهایی این شهروندان افغانستان سخن می گوید، اما یکی از فعالان حقوق مهاجرین روز جمعه به برخی از رسانه ها گفته است که سفارت طالبان در اسلام آباد هیچ اقدامی برای رهایی این شهروندان افغانستان نکرده است و رهبر جنبش تحفظ پشتون های پاکستان برای رهایی این زندانیان تلاش ورزیده است.

وزارت خارجه طالبان مدعی است که برخی از افراد برای مفاد شخصی شان به نام این شهروندان زندانی افغان پول جمع آوری می کنند. قونسلگری طالبان در شهر کراچی ادعای برخی از افراد را در گفتگو با رسانه ها بی بنیاد دانسته و تاکید می ورزد که از این گونه رویداد ها سوء استفاده نکنند.

بر اساس معلومات فعالان مهاجران افغان در پاکستان، در ایالت سند به خصوص در شهر کراچی نزدیک به ۱۲۰۰ و در پشاور حدود ۱۳۰۰ شهروند افغانستان به دلیل نداشتن اسناد قانونی زندانی هستند.

بر بربنیاد آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از ماه جنوری ۲۰۲۱ تا ماه جون سال روان میلادی، بیش از ۲۵۰ هزار افغان به پاکستان مهاجرت کرده اند.

چندی پیش نیز پولیس پاکستان بیش از دوصد افغان به شمول یک عروس و داماد را به علت نداشتن مدرک قانونی بازداشت کرده بود.

منظور پشتین، رهبر تحفظ پشتون ها در پاکستان خبر داد که این افغان ها به کمک اعضای جنبش تحفظ پشتون ها در منطقه ژوب و در نتیجه تلاش های وکلای مدافع آزاد شده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه