مهاجران وارد یک کمپ مهاجران در جزیره قبرس شدند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas
مهاجران وارد یک کمپ مهاجران در جزیره قبرس شدند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا به خاطر شمار رو به افزایش مهاجران در قبرس، اظهار نگرانی کرد. مهاجران غیرقانونی بیش از ۵ درصد از جمعیت قبرس را تشکیل می دهند که در اتحادیه اروپا یک رکورد به شمار می آید.

رئیس پارلمان اروپا می گوید، افزایش شدید شمار مهاجرانی که وارد قبرس می شوند، «واقعا نگران کننده» است. روبرتا متسولا، در طول دیدار از این کشور کوچک عضو اتحادیه اروپا گفت که با توجه به جمعیت کم این جزیره، آمدن شمار بیشتر آوارگان، پناهجویان و مهاجران غیرقانونی، باعث نگرانی جدی است.

افزایش جمعیت مهاجران به تناسب جمعیت مردم بومی

به گفته حکومت قبرس در نیکوزیا، ۱۳ هزار تن در قبرس بین ۱ جنوری و اواسط ماه اگست سال ۲۰۲۲ درخواست پناهندگی کردند. حالا پناهجویان اکنون بیش از ۵ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید: گارد ساحلی قبرس ۶۰ مهاجر را گرفتار کرد

نیکوس اناستاسیادیس، رئیس جمهور قبرس روز جمعه پس از گفتگو با متسولا گفت: «درصد رو به افزایش مهاجران در مقایسه با مردم محلی، باعث نگرانی های جدی می شود.»

حکومت در نیکوزیا بارها از اتحادیه اروپا خواست که به اداره أمور مربوط به مهاجران غیرقانونی و رسیدگی به درخواست های پناهندگی آن ها کمک کند.

ترکیه: «استفاده ابزاری از مهاجرت»:

اناستاسیادیس روز جمعه گفت که ترکیه برای بی ثبات کردن قبرس از «مهاجرت استفاده ابزاری می کند.»

قبرس در سال ۱۹۷۴ به دو بخش تقسیم شد. در آن زمان ترکیه در پی کودتایی که هدف از آن اتحاد با یونان بود، به بخش شمالی این جزیره حمله کرد. فقط ترکیه است که حکومت ترکی این کشور را در شمال قبرس به رسمیت می شناسد. در حالی که حکومت یونانی در جنوب قبرس توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: در سال ۲۰۲۲ هزاران پناهجو در قبرس درخواست پناهندگی کرده اند

به گفته حکومت قبرس، حدود ۹۰ درصد از مهاجران غیرقانونی نخست به ترکیه و شمال قبرس سفر می کنند که تحت تسلط ترک ها است. آن ها به این منظور از یک سیستم ویزای دانشجویی استفاده می کنند. بعد هزاران تن با عبور از منطقه حائل سازمان ملل برای ارائه درخواست پناهندگی به جنوب جزیره قبرس می آیند که توسط یک حکومت یونانی اداره می شود.

براساس گزارش ها، بیشتر مهاجران غیرقانونی که به قبرس می رسند، از کشورهای سوریه، نایجریا و جمهوری دموکراتیک کانگو هستند.

 

در همین زمینه