ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند (عکس آرشیف)
ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند (عکس آرشیف)

یک گروه از پناهجویان سوریه در ترکیه در نظر دارند که با ایجاد کاروان‌ها، به سوی اتحادیه اروپا حرکت کنند. در کانال رسانه های اجتماعی که این حرکت سازمان‌دهی شده است حدود ۷۰ هزار عضو دارد.

خبرگزاری فرانسه به معلوماتی دست یافته است که گویا پناهجویان سوریایی می خواهند با تشکیل کاروانی، از ترکیه به سوی مرزهای اتحادیه اروپا حرکت کنند. این خبرگزاری روز شنبه اطلاع یافته است که این حرکت از طریق یک گروه در تلگرام هم آهنگی شده است. در این کانال ارتباطی تلگرام حدود هفتاد هزار نفر عضو می باشند.

گفته می شود که از سازمان دهندگان این حرکت، از شش روز به اینسو فراخوان فرستاده است تا مردم در این برنامه بپیوندند.

سازمان دهندگان با ارسال پیام به زبان عربی از پناهجویان خواسته اند که با خود، بستر خواب سفری، خیمه، واسکت نجات، آب نوشیدنی، مواد غذایی و بسته کمک های اولیه داشته باشند. قرار است این این گروه در کاروان های پنجاه نفری تقسیم شوند و هر گروه یک سردسته داشته باشد.

یکی از سازمان دهندگان که انجنیر سوریایی می باشد به خبرگزاری فرانسه گفت: «هرگاه وقت سفر فرا رسید، برای شما اطلاع خواهیم داد.»

بر بنیاد معلوماتی که به این خبرگزاری رسیده است، برخی از سازمان دهندگان این حرکت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می کنند.

از زمان آغاز جنگ در سوریه، ترکیه میزبان حدود ۳.۷ میلیون پناهجوی سوریایی می باشد. در یک توافقی که میان اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ به امضا رسید، انقره متعهد شد که جلو هجوم پناهجویان را به قلمرو اتحادیه اروپا می گیرد. قرار شد در برابر، بروکسل با فراهم آوری کمک های مالی از ترکیه حمایت کند.

بسیاری از پناهجویان سوریایی که در ترکیه زندگی می کند، نسبت به احتمال اخراج شان به سوریه نگران هستند. اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نظر دارد که روند برگشت پناهجویان سوریه به کشورشان "بر مبنای داوطلبانه" باشد.

 

در همین زمینه