رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش
عکس: پکچرالیانس
رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش عکس: پکچرالیانس

در بیش از ۹ ماه گذشته مهاجران بیشتری توانسته اند که با عبور از کانال مانش وارد بریتانیا شوند. بریتانیا مصمم است که برخی از پناهجویان را به رواندا بفرستد. دلیل اصلی این افزایش در رقم پناهجویان چیست؟

حکومت بریتانیا می‌گوید که در مقایسه به ۱۲ ماه سال گذشته، تعداد بیشتری از پناهجویان و مهاجران توانسته اند که در سال جاری از فرانسه وارد بریتانیا شوند. این افراد با عبور از کانال مانش که یکی از خطرناک ترین مسیرهای بحری مهاجرت پنداشته می‌شود، به بریتانیا رسیده اند.

یافته های وزارت دفاع موقت حکومت بریتانیا نشان می‌دهند که از ماه جنوری تا سپتمبر امسال، ۲۸ هزارو ۵۶۱ نفر توانسته اند که از کانال مانش عبور کنند و به قلمرو بریتانیا برسند.

رقم پناهجویان و مهاجرانی که در کمتر از ۹ ماه سال گذشته وارد بریتانیا شده بودند به ۱۴هزارو ۵۰۰ تن می‌رسید که آمار امسال تقریباً دو برابر آن را نشان می‌دهد.

مرتبط:حدود یک‌هزار مهاجر در کانال مانش به دست پولیس افتادند

تنها در چهارده روز ماه روان، ۳۵۱۸ نفر از طریق کانال مانش از فرانسه به بریتانیا رسیده اند. ۲۲ ام ماه اگست امسال بالاترین رقم را ثبت کرده بود که تنها در یک روز، ۱۲۹۵ نفر موفق شده بودند که به وسیله ۲۷ قایق کانال مانش را عبور کنند.

مهاجرت غیراصولی به عنوانی یکی از مسایل مهم سیاسی در بریتانیا پنداشته می‌شود. حکومت این کشور متعهد شده است که پس از "برگزیت" یا خروج از اتحادیه اروپا، محافظت در مرزها را شدت می‌بخشد.

لندن در ماه اپریل سال روان اعلام کرد که در نظر دارد، برخی از افرادی که واجد شرایط پناهندگی شناخته نشده اند را به رواندا بفرستد.

قرار بود که گروهی از پناهجویان در ماه جون به رواندا فرستاده شوند، اما چالش های قانونی سبب گردید که پرواز آنان به تعویق بی‌افتد. حکومت بریتانیا گفت که آنان در تطبیق این برنامه ناامید نیستند.

با این همه، به دلیل وضعیت آب و هوای مناسب در بحر بیشتر پناهجویان تلاش می‌کنند که از کانال مانش عبور کنند و به بریتانیا برسند.

 

در همین زمینه