نیروهای بریتانیایی در حال انتقال مهاجران به بندر دوور، ۷ سپتمبر ۲۰۲۲. عکس از رویترز
نیروهای بریتانیایی در حال انتقال مهاجران به بندر دوور، ۷ سپتمبر ۲۰۲۲. عکس از رویترز

نگهبانان ساحلی بریتانیا روز پنجشنبه ۱۵ سپتمبر، بیش از ۶۰۰ مهاجر را از آب‌های سواحل دوور و دنجنس در جنوب بریتانیا نجات دادند. نیروهای فرانسوی نیز طی چند روز گذشته حدود ۹۰ مهاجر از جمله افغان‌ها و ایرانی‌ها را از آب‌های سواحل شمال فرانسه نجات دادند.

به گزارش سیمون جونز، گزارشگر بی بی سی، نیروهای بریتانیایی ۶۱۷ مهاجر را از آب‌های سواحل دوور و دنجنس در جنوب بریتانیا نجات دادند.این مهاجران در ۱۴ قایق از کانال مانش عبور کرده بودند.

 بنابر گزارش‌ها، قایق ۳۸ تن از این مهاجران حوالی ساعت شش صبح در آب‌های ساحلی کنت از کار افتاد. نگهبانان ساحلی به کمک یک هواپیما و یک هلیکوپتر، جستجو برای یافتن مهاجران را آغاز کردند و حدود یک ساعت بعد موفق به نجات آنان شدند. تعدادی از مهاجران هنگام رسیدن کمک‌ها، در آب افتاده بودند.

روز سه شنبه گذشته، ۵۳۸ مهاجر موفق شده بودند خود را به سواحل بریتانیا برسانند.

نجات گروهی از مهاجران افغان و ایرانی در سواحل کاله

در این سوی کانال مانش، نیروهای دریایی فرانسوی نیز شب چهارشنبه بر پنجشنبه چندین عملیات نجات را در سواحل مانش انجام دادند.

در یکی از این عملیات، بامداد پنجشنبه ماموران آتش نشانی به کمک گروهی از مهاجران البانیایی از جمله کودکان یک تا شش ساله شتافتند. این عملیات در بلریو پلاژ انجام شد و برخی از مهاجران که دچار سرمازدگی خفیف شده بودند به شفاخانه انتقال یافتند.

همزمان، نگهبانان دریایی فرانسه یک گروه ۳۹ نفری دیگر از مهاجران را در آب‌های کاله نجات دادند. این مهاجران سپس به بندر بولوین انتقال داده شدند.

ساعاتی پیشتر، ۴۵ مهاجر شامل افغان‌ها، ایرانی‌ها و سودانی‌ها، در نزدیکی کاله نجات داده شدند. یک مهاجر افغان ۲۲ ساله و یک سوری ۱۸ ساله که دچار سرمازدگی خفیف و شدید شده بودند به شفاخانه کاله انتقال یافتند. به گفته فرمانداری پولیس مانش و دریای شمال فرانسه، جریان تلاش برای جلوگیری از اقدام مهاجران برای عبور از کانال مانش، یک پولیس نیز زخمی شد.

علیرغم خطرات ترافیک مزدحم دریایی و امواج بلند آب در کانال مانش، شمار زیادی از مهاجران تلاش دارند با قایق های کوچک خود را به بریتانیا برسانند.

از آغاز سال جاری بیش از ۲۸۵۵۰ مهاجر توانسته‌اند از کانال عبور کنند. این رقم بیشتر از تمام رقم سال ۲۰۲۱ است که شمار مهاجران به ۲۸۲۵۶ تن می‌رسید.

مقام‌های بریتانیایی پیش بینی کرده‌اند که در پایان سال روان این رقم به ۶۰ هزار مهاجر خواهد رسید. 

در همین زمینه:کانال مانش: ورود بیش از ۲۰۰۰ مهاجر به بریتانیا و نجات ۳۰۰ تن در آب‌های فرانسه

 

در همین زمینه