افغان هایی که از مرز افغانستان به پاکستان می روند. عکس: پکچرالیانس
افغان هایی که از مرز افغانستان به پاکستان می روند. عکس: پکچرالیانس

پولیس پاکستان ۲۶ مهاجر افغان را در شهر کراچی دستگیر کرد. بر اساس گزارش‌ها، صدها افغان‌ دیگر از مدتها به این سو در زندان‌های پاکستان به سر می‌برند.

رسانه‌های پاکستانی روز سه شنبه این هفته خبر دادند که نیروهای امنیتی ۲۶ مهاجر «غیرقانونی» افغان را در میدان ال آصف کراچی دستگیر کرده‌اند.

یک سخنگوی پولیس گفته است که افراد دستگیر شده اسناد مسافرت نداشته ‌اند. پولیس برای این افراد دوسیه باز کرده است.

در ماه جولای نیز نیروهای شبه نظامی پاکستان ۲۱۴ افغان را به این اتهام دستگیر کرده بودند که اسناد قانونی برای مسافرت نداشتند. در میان این دستگیرشدگان یک زوج هم شامل بود که شب اول عروسی را در زندان سپری کرد.

سفارت طالبان در پاکستان در ۳۰ جولای خبر رهایی این مهاجران را منتشر کرد.

همزمان فعالان افغان در پاکستان می‌گویند که بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ افغان بدون مدرک در ایالت سند از جمله در شهر کراچی زندانی هستند.

 چندی پیش سفارت طالبان در پاکستان گفته بود که از میان ۳۰۰ زندانی افغان، ۴۰ تن دربدل اعطای پول به محکمه نظامی آزاد شده‌اند. شماری از زنان و کودکان در این گروه وجود داشتند. قرار بود این افراد روز شنبه گذشته به افغانستان فرستاده شوند.

طالبان می‌گویند که برای رهایی زندانیان افغان از زندان‌های پاکستان تلاش می‌کنند اما یک فعال افغان هفته گذشته به رسانه‌ها گفت که سفارت طالبان در این زمینه اقدامی نکرده است.

در همین زمینه: سازمان ملل به بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشور شان کمک می‌کند

 

در همین زمینه