اعضای گارد ساحلی ترکیه مهاجرانی را سوار می کنند که گفته می شود از خاک یونان به عقب رانده شده اند. آن ها در طول عملیات جستجو و نجات مهاجران در برابر سواحل ولسوالی ایوالیک در بالیکسیر پیدا شدند. /عکس: ARCHIVE/EPA/ERDEM SAHIN
اعضای گارد ساحلی ترکیه مهاجرانی را سوار می کنند که گفته می شود از خاک یونان به عقب رانده شده اند. آن ها در طول عملیات جستجو و نجات مهاجران در برابر سواحل ولسوالی ایوالیک در بالیکسیر پیدا شدند. /عکس: ARCHIVE/EPA/ERDEM SAHIN

گزارش‌ها مبنی بر هجوم "کاروان پناهجویان" از ترکیه به اتحادیه اروپا در هفته گذشته به نشر رسیدند. حالا یونان از تدابیر بازدارنده برای جلوگیری از ورود این کاروان احتمالی پناهجویان سخن می‌گوید. این تدابیر چیست و چگونه عملی خواهد شد؟

در حالی که تنش بین دو کشور ترکیه و یونان بر سر مشکلات مربوط به مهاجرت ادامه دارد، وزارت امور مهاجرت یونان می‌گوید، آتن از فرستادن هرگونه «کاروان پناهجویان» توسط ترکیه به مقصد یونان، جلوگیری می کند. 

روابط سیاسی بین یونان و ترکیه که دو رقیب محلی هستند، در سطح پایین است. ترکیه نهادهای دولتی یونان را متهم می‌کند، مهاجرانی را که توانسته اند وارد خاک یونان شوند، به صورت غیرقانونی بازمی‌گرداند، بدون این‌که به آن ها اجازه ارائه درخواست پناهندگی بدهد. در حالی که آتن می‌گوید، انقره مهاجران را به عبور غیرقانونی از مرز و ورود به خاک یونان تشویق می‌کند.

فقط در ماه گذشته، یک گروه متشکل از ۳۸ مهاجر در یک جزیره کوچک در رودخانه ایوروس پیدا شدند. پیش از آن گزارش هایی در این مورد نشر شده بودند که گویا این گروه از مهاجران، از یک سو به سو دیگر مرز رانده می‌شدند.

ترکیه بیشتر از ۳ هزار مهاجر از جمله افغان‌ها را اخراج کرد

نهادهای یونانی، پیش از این اطلاعاتی را با عنوان «مدرک» به مراجع عدلی و قضایی ارائه کرده بودند. این اطلاعات که توسط سازمان های استخباراتی ارائه شده بود، راجع به «دخالت یک طرف ثالث» در مساله ایوروس است.

میتاراکیس: «تلاش ترکیه برای تحریک و سوءاستفاده از مهاجران»

میتاراکیس به رادیو «اسکای» گفت: «این تلاش ترکیه برای تحریک و استفاده ابزاری از مهاجران است. در حالی که ترک ها در عین زمان سعی دارند مهاجران را اخراج کنند، به خاطر مشکلات اقتصادی که دچارش شده اند.»

این مقام حکومت یونان گفت: «در زمینه «کاروان پناهجویان» که به نقل از رسانه های ترکیه راهی کشورهای اروپایی خواهد شد، من با اتحادیه اروپا و کمیسار با صلاحیت مهاجرت تماس گرفتم. من به کمیسار عالی سازمان ملل، سازمان بین المللی مهاجرت و کمیته با صلاحیت پارلمان اروپا خبر دادم. فرانتکس نیز که با پولیس یونان در زمینه مسائل مرزی همکاری می‌کند، مطلع است.»

ماموران ترکیه در حال پوشاندن جسد یک تن از مهاجران در نزدیکی مرز ترکیه و ینان، ۲ فبروری ۲۰۲۲. 
عکس از آرشیف: <br>Gokhan Balci/AA/picture alliance
ماموران ترکیه در حال پوشاندن جسد یک تن از مهاجران در نزدیکی مرز ترکیه و ینان، ۲ فبروری ۲۰۲۲.
عکس از آرشیف: <br>Gokhan Balci/AA/picture alliance

او افزود، این کاروان پناهجویان تا به حال تشکیل نشده است و تلاش برخی در شبکه های اجتماعی برای بسیج کردن (پناهجویان) ناکام مانده است.

تئودوریکاکوس: «مسلح کردن بی رحمانه و غیراخلاقی» مهاجران بدون اسناد قانونی

اظهارات میتاراکیس چهار روز پس از آن مطرح می‌شود که تاکیس تئودوریکاکوس، وزیر محافظت از شهروندان در یونان گفت که ترکیه در «مسلح کردن بی رحمانه و غیراخلاقی» مهاجران غیرقانونی نقش دارد.

تئودویکاکوس در روز دهم سپتمبر گفت، "فقط در ماه اگست ۴۰ هزار مهاجر بدون مدرک، سعی کردند با عبور از مرز شمالی ایوروس وارد یونان شوند و از زمان آغاز سال، این تعداد به ۱۵۰ هزار تن رسیده است."

ورود پناهجویان به آلمان افزایش یافته است؛ از کدام مسیرها؟

او تاکید کرد: «پیام ما این است که هیچ کس به صورت غیرقانونی از ایوروس عبور نمی‌کند، ما اجازه آن را نخواهیم داد.»

تئودوریکاکوس در ادامه افزود: «پولیس و اردو در ۲۴ ساعت هر روز به گونه جدی از این مرز، محافظت می‌کند. و اردوغان باید این مساله را در نظر داشته باشد.»

تئودوریکاکوس به این موضوع هم اشاره کرد که یونان پلان موسوم به «اکریتاس» را برای محافظت از مرز در ایوروس به اجرا در می‌آورد. او افزود که اروپایی ها نیز باید برای پیشبرد این تلاش ها همکاری کنند و پیش بینی کرد که این وضعیت «برای زیرفشار گذاشتن اروپا و یونان» ادامه خواهد یافت. 

 

در همین زمینه