شماری از اعضای گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن مجدد در افغانستان
 Photo: AP
شماری از اعضای گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن مجدد در افغانستان Photo: AP

یک گزارش سازمان عفو بین‌المللی می‌رساند که طالبان بر منزل یک مسئول امنیتی حکومت پیشین در ولایت غور حمله کرده و شش تن را بی‌رحمانه کشته اند. دو دختر ۲۲ ساله و ۱۲ ساله این خانواده شیعه مذهب، شامل قربانیان اند.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل به تازگی گزارشی هولناک در زمینه کشته شدن شش عضو یک خانواده شیعه مذهب توسط طالبان در افغانستان نشر کرده است. در این گزارش آمده که قربانیان، به گونه بی‌رحمانه در تابستان امسال کشته شده اند. سازمان عفو بین‌الملل، طالبان را به نقض حقوق بشر و بدرفتاری با اقلیت‌ها متهم می‌کند.

این سازمان بین‌المللی، حمله بر این خانواده از هزاره‌های افغانستان اند را عمدی خوانده و گفته در میان قربانیان یک کودک ۱۲ ساله نیز شامل است.

عفو بین الملل این کشتار را نشانه بارز از عدم توانایی طالبان برای ایجاد یک "حکومت همه شمول" عنوان نموده است. این نهاد مدافع حقوق بشر گفته که در شب ۲۶ ماه جون سال روان میلادی، طالبان بالای خانه محمد مرادی هجوم برده بودند. وی از قوم هزاره و یک مقام امنیتی در حکومت پیشین بوده است. مرادی همچنان یک گروه مسلح را که در برابر طالبان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ می‌جنگید، رهبری می‌کرده است. 

طالبان از افزایش اخراج مهاجران افغان از ایران خبر می‌دهند

پس از تسلط مجدد طالبان، محمد مرادی تلاش کرده بود که وارد ایران شود، اما موفق نشده بود. او به منطقه لعل و سرجنگل در ولایت غور برگشته و به گونه پنهانی زندگی می‌کرده است.

عفو بین الملل به نقل از شاهدان نوشته که طالبان در زمان یورش بر خانه مرادی از بمب های دستی استفاده کرده بودند.

در اثر این حمله، تاج گل مرادی، دختر وی جان باخته است. افزون بر محمد مرادی یک دختر و یک پسر کوچکش نیز زخمی شده بودند. سازمان عفو بین‌الملل افزوده که دختر ۱۲ ساله مرادی نیز بعدا براثر جراحات جان باخت. مرادی در حالی که زخمی بود با میانجیگری بزرگان محلی به طالبان تسلیم شد، اما اعضای این گروه وی را از منزل بیرون کشیده و به گلوله بستند.

در این گزارش مشخص نشده که با پسر زخمی محمد مرادی، سایر اعضای خانواده و نزدیکان دیگرش که در زمان حادثه در محل بوده اند، چه رخ داده است.

طالبان نمی‌گذارند که زنان و دختران اعتراض کنند
طالبان نمی‌گذارند که زنان و دختران اعتراض کنند

عفو بین الملل افزوده که سه مرد دیگر شامل غلام حیدر محمدی برادرزاده مرادی، و دو تن دیگر از بستگان که از مخالفین پیشین طالبان بودند نیز در این حمله کشته شده اند. این سه تن، برای دیدار با خانواده مرادی به منزل آنان آمده بودند.

شاهدان همچنان گفته اند که طالبان، آصف رضایی و عارف سنگری دو تن از دیگر نزدیکان مرادی را از این خانه با خود بردند و بعدا اجسادشان در فاصله نیم ساعت دورتر پیدا شد.

سازمان عفو بین‌الملل، این گزارش را بر بنیاد هشت مصاحبه جداگانه با شاهدان از راه دور تهیه کرده است. در این گزارش همچنان عکس‌ها و ویدیوهایی که در پی قتل گرفته شده بودند، مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته اند.

سازمان عفو بین‌الملل که مقرش در شهر لندن است، از طالبان خواسته که در مورد این قتل‌ها تحقیق کنند و "اطمینان دهند که افراد مسئول مطابق به تعهدات و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر، مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند."

گفت‌وگوی نمایندگان طالبان با ترکیه درباره مهاجران افغان

این نهاد تصریح کرده در صورتی که حاکمان کنونی افغانستان نتوانند عدالت را تامین کنند، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی باید تحقیقات جامعب را در این زمینه آغاز کند.

آگنس کالامارد، سکرتر جنرال سازمان عفو بین‌الملل گفت: «طالبان باید به گونه فوری به این نوع کشتارهای بی‌رحمانه و هدفمند پایان دهند و به عنوان حاکمان فعلی، حفاظت از همه افغان ها را تضمین کند.»

از زمان حاکمیت مجدد گروه طالبان در افغانستان، مطالبات دیگر مانند احترام به حقوق اقلیت‌های قومی و ایجاد دولت فراگیر همواره مطرح می‌شود. اما طالبان برخلاف وعده‌های قبلی شان به چنین خواست ها تمکین نکرده اند. مقامات طالبان برای ابراز نظر در مورد این گزارش سازمان عفو بین‌الملل در دسترس نبوده اند.

 

در همین زمینه