۱۱ نومبر سال ۲۰۲۱، کودکان مهاجر یا پناهجو در پشت حصار مرزی که بین پولند و بلاروس قرار دارد./عکس: MON/Reuters
۱۱ نومبر سال ۲۰۲۱، کودکان مهاجر یا پناهجو در پشت حصار مرزی که بین پولند و بلاروس قرار دارد./عکس: MON/Reuters

سازمان های حامی کودکان به مناسبت روز جهانی کودک، خطراتی را یادآوری کردند که اطفال در حال فرار با آن مواجه هستند. آن ها خواهان اجرای وعده های حکومت آلمان برای بهبود وضعیت کودکان پناهجو و بدون همراه شدند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو. ان. اچ. سی. آر» روز دوشنبه در برلین هشدار داد که کودکان درمعرض سوءاستفاده جنسی، بهره برداری و نبود چشم انداز روشن برای آینده قرار دارند.

سازمان جهانی حامی کودکان «Terre des hommes» از حکومت آلمان فدرال خواست که قوانین مربوط به الحاق اعضای خانواده های پناهجویان به آن ها را در آلمان، به گونه سریع عملی کند.

روز جهانی کودکان توسط ۱۴۵ کشور به تاریخ ۲۰ سپتمبر برگزار می‌شود تا به این وسیله توجه عموم به نیازهای ویژه کودکان و حقوق آن ها جلب شود.

بیشتر بخوانید: سازمان امدادی: کودکان پناهجو در مسیر بالقان با خشونت فزاینده مواجه اند

بئات ورله، سخنگوی هیئت رئیسه سازمان «terre des hommes» در این باره گفت، ما انتظار داریم که حکومت آلمان فدرال هرچه سریع تر وعده هایش راجع به عملی کردن حق ابتدایی برخوردار بودن از زندگی خانوادگی برای پناهجویان را به اجرا در بیاورد. 

به گفته ورله، حکومت آلمان اینگونه می‌تواند نشان دهد که «به صحت و حقوق کودکان پناهجو اهمیت می‌دهد.» این سازمان امدادگر یادآوری کرد که براساس قوانین کنونی، پناهجویان خوردسال بدون همراه اجازه دارند برای الحاق خانواده های شان اقدام کنند، اما این کار را در مورد خواهران و برادرانشان نمی‌توانند انجام دهند.

او در ادامه گفت، جدایی از خانواده برای بسیاری از پناهجویان خوردسال باعث ایجاد فشار روانی شدید می‌شود و می‌تواند پی‌آمدهای منفی برای رشد آن ها داشته باشد.

ورله براین تاکید کرد که «آلمان براساس حقوق بین الملل و قانون اساسی موظف است که محافظت از حق زندگی خانوادگی و صحت کودکان را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرد.»

براساس حقوق خانواده در آلمان، رابطه خواهران و برادران تحت محافظت ویژه در قانون قرار دارد. ورله، سخنگوی هیئت رئیسه «terre des hommes» در ادامه افزود: «این که الحاق خواهران و برادران پناهجویان خوردسال وبدون همراه زیر چتر این محافظت قرار نمی‌گیرد، قابل تحمل نیست.»

سال ۲۰۲۱، کودکان پناهجو و مهاجر بدون همراه سوار یک هواپیما به مقصد فرانسه می‌شوند
عکس: Yannis Kolesidis / EPA
سال ۲۰۲۱، کودکان پناهجو و مهاجر بدون همراه سوار یک هواپیما به مقصد فرانسه می‌شوند
عکس: Yannis Kolesidis / EPA

افزون بر این، سازمان نامبرده خواهان این شد که پروسه درخواست ویزا تسهیل شود و مدت زمان انتظار در نمایندگی های خارج از کشور به سه ماه محدود شود.

پتر روهنستروت باور، مدیر ملی انجمن آلمانی «UNO-Flüchtlingshilfe» خواهان این شد که برای کودکان در حال فرار امکانات تحصیلی بهتری نیز فراهم شود.

بر بنیاد گزارش «یو. ان. اچ. سی. آر.» راجع به امکانات تحصیلی برای پناهجویان، فقط ۶۸ درصد از کودکان پناهجو می‌توانند به مکتب ابتدایی بروند. این در حالی است که ۹۰ درصد همه کودکان دیگر در سراسر جهان که در سن دوره ابتدایی هستند، از این فرصت بهره مند هستند.

بیشتر بخوانید: صلیب سرخ: «بسیاری از خانواده‌ها در مرزها از همدیگر جدا می‌شوند»

بر اساس این گزارش، در دوره متوسطه، این میزان به فقط ۳۷ درصد در برابر ۸۰ درصد می‌رسد. یعنی فقط ۳۷ درصد از پناهجویان می‌توانند به دوره متوسطه راه یابند. در حالی که این میزان در مورد همه کودکان دیگر در سراسر جهان به ۸۰ درصد می‌رسد.

به گفته مدیر ملی انجمن آلمانی «UNO-Flüchtlingshilfe»، این سازمان استراتژی تحصیلی «Refugee Education 2030» (آموزش برای پناهجویان ۲۰۳۰» را به جریان انداخته است.

قرار است ازاین طریق، احداث مکاتب دیگر در کمپ های پناهجویان، لوازم مورد نیاز برای مکتب و معاش معلمان تمویل شود.

 

در همین زمینه