عکس آرشیف: مهاجران در ترکیه. عکس از مهاجر نیوز.
عکس آرشیف: مهاجران در ترکیه. عکس از مهاجر نیوز.

ترکیه هفته گذشته سه هزار مهاجر «غیرقانونی» را اخراج کرد. بیشتر اخراج شدگان مهاجران افغان بوده‌اند. به این ترتیب شمار مهاجران اخراج شده از ترکیه از آغاز سال به بیشتر از ۸۱ هزار مهاجر می‌رسد.

وزارت داخله ترکیه اعلام کرد که در فاصله ۹ تا ۱۵ سپتمبر ۳۰۰۵ مهاجر غیرقانونی از این کشور اخراج شده‌اند. از این رقم ۱۲۳۸ تن افغان، ۵۱۴ تن پاکستانی و ۱۲۵۳ تن نیز اتباع کشورهای دیگر بوده‌اند.

در همین زمینه: فعالان: افغان‌های فاقد مدرک در ترکیه از ترس اخراج اجباری از خانه بیرون نمی‌شوند

همزمان نیروهای امنیتی طی یک هفته ۵۲۵۶ مهاجر بدون مدرک را در شهرهای مختلف ترکیه دستگیر کردند. در میان این مهاجران ۱۸۷۰ تن افغان‌، ۲۷۱ تن پاکستانی و ۳۱۱۵ تن نیز اتباع کشورهای دیگر بوده‌اند.

نگهبانان مرزی همچنین طی یک هفته مانع ورود ۵۲۱۶ مهاجر به ترکیه شده‌اند. رقم مجموعی مهاجرانی که از آغاز سال نتوانسته‌اند وارد ترکیه شوند به ۲۱۴ هزار و ۵۳۴ تن می‌رسد.

به گفته مقام‌ها، از آغاز سال رقم مهاجران غیرقانونی اخراج شده از ترکیه به ۸۱ هزار و ۷۲۱ تن رسیده است و ۱۵ هزار و ۷۵۵ مهاجر نیز در مراکز اخراج در حال بازداشت به سر می‌برند.

ترکیه در سال جاری روند اخراج مهاجران غیرقانونی از جمله افغان‌ها را تشدید کرده است. مقام‌های ترک تنها در هفته اول ماه سپتمبر از اخراج بیشتر از ۳۰۰۰ مهاجر افغان خبر داده بودند.

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل: نیروهای ترکیه و ایران با خشونت مانع ورود مهاجران افغان می‌شوند

به گفته مقام‌ها، از آغاز سال روان، بیشتر از ۴۴۰۰۰ مهاجر افغان با پروازهای چارتر به افغانستان برگردانده شده‌اند.

بعد از به قدرت دوباره طالبان در افغانستان، شمار افغان‌هایی که به علت تهدید این گروه و مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور شان را ترک می‌کنند افزایش یافته است.

علی حکمت، رئیس انجمن مهاجران در ترکیه چند روز پیش به مهاجر نیوز گفت که «تغییر نظام سیاسی در افغانستان و موج جدید مهاجران، انتخابات جدید و مشکلات اقتصادی در ترکیه باعث شده افغان‌ها از ترکیه اخراج گردند.»

او گفت: «انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی حکومت و تبلیغات رسانه‌ای احزاب مخالف باعث شده که احساسات ضد مهاجران به ویژه در برابر مهاجران سوری و افغان افزایش یابد.»

 

در همین زمینه