عکس از آرشیف/ شماری از مهاجران که در وضعیت نامناسب در بحر قرار دارند

Photo: AP Photo/Valeria Ferraro
عکس از آرشیف/ شماری از مهاجران که در وضعیت نامناسب در بحر قرار دارند Photo: AP Photo/Valeria Ferraro

یک مقام قبرس از همکاری نیروهای این کشور با بیش از ۳۰۰ مهاجر گیرمانده در بحر خبر می‌دهد. بیشتر سرنشینان این قایق که زنان و کودکان بودند، قصد داشتند وارد ایتالیا شوند.

مرکز هم‌آهنگی نجات مشترک قبرس در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که کپیتان یک قایق ۱۸ متری، پس از ظهر روز دوشنبه با آنان تماس اضطراری برقرار کرد. اندریاس کارالامبیدس، فرمانده این مرکز گفته است که ماشین این قایق دچار یک نقص فنی شده بود.

این مقام نظامی قبرس افزود که آنان یک هلیکوپتر، سه کشتی نیروی بحری و نیروهای پولیس را برای کمک رسانی به این قایق به محل فرستادند. به گفته کارالامبیدس، این قایق که شمار زیادی از زنان و کودکان را حمل می‌کرد، سه روز پیش سفر خود را از لبنان آغاز کرده بود و در تلاش بود که به ایتالیا برسد.

مقام های مسئول قبرس تا هنوز در مورد هویت این افراد معلومات ارائه نکرده اند. گفته می‌شود، هیچ نشانه ای در این زمینه پیدا نشده که سرنشینان این قایق دچار مشکلات صحی شده باشند.

مرتبط:گارد ساحلی قبرس ۶۰ مهاجر را گرفتار کرد

همه این مهاجران به یک کشتی باربری انتقال یافتند که در نزدیکی آنان حرکت می کرد. به گفته اندریاس کارالامبیدس، نیروهای آنان از کپیتان این کشتی باربری خواسته اند که مهاجران را به بندر لیماسول انتقال دهند. لیماسول یکی از شهرهای قبرس است.

بیشتر بخوانید:حدود ۱۲۰ مهاجر دیگر وارد قبرس شدند

اما این کپیتان تصمیم گرفت که به دستور شرکت صاحب این کشتی به مسیر اصلی خود به سوی استانبول برود.

لبنان که زمانی خود پناهجو می‌‎پذیرفت حالا به محلی تبدیل شده است که شهروندان آن برای دریافت حق محافظت به اتحادیه اروپا می‌روند.

با عمیق تر شدن بحران اقتصادی در لبنان، تعداد بیشتری از پناهجویان لبنانی، سوریایی و فلسطینی از مسیر بحری اقدام به مهاجرت می‌کنند. نهادهای امنیتی تقریباً در هر هفته از اقدامات بازدارنده شان برای جلوگیری از مهاجرت این افراد خبر می‌دهند.

 

در همین زمینه