یونان همواره اتهامات عقب راندن مهاجران از مرزهایش را رد کرده است. عکس از سازمان ایجن بوت رپوت
یونان همواره اتهامات عقب راندن مهاجران از مرزهایش را رد کرده است. عکس از سازمان ایجن بوت رپوت

سازمان غیردولتی ایجن بوت رپورت می‌گوید تصاویری را در اختیار دارد که در آن افراد نقاب پوش، یک کشتی مهاجران‌ را در آب‌های نزدیک جزیره رودس عقب می‌رانند. به گفته این سازمان، افراد یاد شده نگهبانان ساحلی جزیره رودس هستند.

تصاویر ویدیویی که در اختیار سازمان خیریه Aegean Boat Report قرار گرفته روز یک شنبه ۱۸ سپتمبر منتشر شده و در آن دیده می‌شود که گروهی از افراد ملبس به یونفورم سیاه و نقابدار، تلاش دارند با قایق خود، یک قایق دیگر را عقب برانند.

در همین زمینه: یونان: آماده هستیم که جلو ورود "کاروان پناهجویان" را از ترکیه بگیریم

به گفته سازمان، تصاویر توسط فردی از قایق دومی برداشته شده است که می‌خواسته با چند مهاجر دیگر خود را به جزیره رودس برسانند.

در تصاویر صدای فردی به گوش می‌رسد که به زبان عربی فریاد می‌زند «یونانی‌ها می‌خواهند ما را غرق کنند» و همزمان قایق مردان نقاب دار با قایق حامل مهاجران تصادف می‌کند.

سازمان تاکید می‌کند که سه مرد نقابدار و سیاهپوش، نگهبانان ساحلی یونانی هستند و شماره قایق ΛΣ-1037 این موضوع را تائید می‌کند.

سازمان سارواچ مید که در دریای مدیترانه عملیات نجات مهاجران را ثبت می‌کند روز دوشنبه در حساب تویتز خود نوشت که این قایق متعلق به نگهبانان ساحلی یونان است که قبلاُ در سال ۲۰۱۸ در یک عملیات آموزشی نگهبانان ساحلی در رودس شرکت داشته است.

در همین زمینه: واژگون شدن قایق مهاجران در سواحل جزیره رودس یونان

موارد متعدد عقب راندن مهاجران از مرزهای یونان

گزارش‌های زیادی از عقب راندن قایق‌های مهاجران توسط نگهبانان ساحلی یونان در دریای اژه منتشر می‌شود اما مقام‌های یونانی معمولاً این گزارش‌ها را رد می‌کنند. مهاجر نیوز در گذشته چندین گزارش درباره اظهارات شاهدان عینی در این مورد را منتشر کرده است.

در ماه می گذشته، بریان، یک مهاجر کامرونی به مهاجر نیوز گفته بود که قایق حامل او در نزدیکی جزیره ساموس از سوی نگهبانان ساحلی عقب رانده شده بود: «سه فرد ملبس با یونیفورم، از جمله دو فرد نقابدار، از یک قایق حامل شبیه پرچم یونان فریاد زدند و اسلحه خود را به سوی ما نشانه گرفتند. آن‌ها به ما دستور دادند که ماشین قایق را خاموش کنیم.»

افراد یاد شده بریان و سایر مهاجران را مجبور کردند که سوار کشتی نگهبانان ساحلی شوند تا آن‌ها را به سوی آب‌های ترکیه انتقال دهند. آن‌ها سپس مهاجران را دوباره در قایق خود شان، که با خود گرفته بودند، در آن‌جا رها کردند.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های زیادی در مورد عقب راندن مهاجران از مرزهای یونان منتشر شده است. در برخی موارد اقدام نگبانان مرزی یونان برای عقب راندن مهاجران به فاجعه منجر شده است.

روز ۱۳ سپتمبر، اجساد شش مهاجر- دونوزاد، سه کودک و یک زن- از دریای اژه پیدا شد. نگهبانان ساحلی ترکیه ۷۳ تن دیگر را که سوار چهار قایق بودند نجات دادند.

در همین زمینه: واژگون شدن قایق مهاجران در سواحل جزیره رودس یونان

بنابر گزارش، این مهاجران از نگهبانان ساحلی یونان درخواست کمک کردند اما از سوی آن‌ها به آب‌های ترکیه عقب رانده شدند.

در سال ۲۰۲۱ سازمان ایجن بوت رپوت ۶۲۹ مورد عقب راندن مهاجران در دریای اژه را ثبت کرده بود. بیشتر از نیم این عقب راندن‌ها در جزیرن ساموس و لیسبوس انجام شده بود.

 

در همین زمینه