قایق گروهی از مهاجران در آب‌های یونان
قایق گروهی از مهاجران در آب‌های یونان

به اساس گزارش مقامات ترکی، گارد ساحلی این کشور ۲۵۵ مهاجر را در حالی نجات داده است که از سوی نیروهای یونانی به سمت آب‌های ترکیه عقب رانده شده بودند.

نیروهای ترکی که ادعا دارند مهاجران از سوی نیروهای یونانی به آب‌های ترکیه عقب رانده می‌شوند، اعلام کردند که ۱۰۹ مهاجر سوار بر قایق‌ها را از مناطق بودروم و داتکا نجات داده‌اند.

همچنان گارد ساحلی ترکیه می‌گوید که در عملیات دیگر، ۴۵ مهاجر را از سواحل ایواکیک در شمال‌غربی استان کاناکل نجات داده اند. گفته شده است که این مهاجران نیز پس از آن نجات داده شد که از سوی نیروهای یونانی به سمت آب‌های ترکیه عقب رانده شده بودند.

نیروهای ترکی می‌گویند، پس از آن که اطلاعاتی را به دست آوردند که نشان می‌داد، مهاجران در یک قایق لاستیکی در سواحل مناطق بالیک حضور دارند، بالافاصله تیم نجات را به ساحه فرستاده و ۴۵ مهاجر را نجات دادند.

در همین حال گارد ساحلی ترکیه اعلام کرده است که در یک عملیات جداگانه ۴۷ مهاجر را از یک قایق لاستیکی در منطقۀ کوساداسی به ساحل آیدن راه‌نمایی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: اروغان: یونان دریای اژه را به «گورستان پناهجویان» تبدیل می‌کند

در همین حال، نیروهای ترکی گفته‌اند که همۀ این مهاجران به دفاتر مهاجرت منتقل شده‌اند و دو تن از آن‌ها را به اتهام قاچاق انسان دستگیر کردهاند.

این در حالی است که ترکیه همواره برای مهاجرانی که از کشورهای شان به دلیل جنگ و نزاع فرار می‌کنند، مسیر مناسبی برای رسیدن به کشورهای اروپایی شناخته شده است.

در ادامۀ تلاش همیشگی مهاجران، برای عبور از آب‌های ترکیه به سوی یونان، مقامات ترکی یونان را بارها به نقض حقوق بشر و عقب راندن غیرقانونی مهاجران متهم کرده ‌است. اما یونان همواره این ادعاها را رد کرده‌ است.

 

در همین زمینه